Enkeleda Suti në Report Tv: Futbolli? 10 njerëz me muskuj që shihen nga 1000 budallenj

 

Enkeleda Suti promovuese e artit, në ‘Minuta Zero’ hapësira e dedikuar për kampionatin Euro 2024 në Report Tv, e shikon në një këndvështrim tjetër tifozerinë për futbollin.

Teksa ka pohuar së nuk është tifozë e futbollit, Suti tha se pëlqen shprehjen e dramaturgut George Bernard Shaw, i cili thotë se 10 burra të mençur që stërvisin muskujt dhe 10 mijë budallenj që shikojnë këta duke bërë këtë gjënë, sepse ai i 11 është në portë. 

Eljan Tanini: A je tifozë e futbollit?

Enkeleda Suti: Jo nuk jam tifozë! Nuk flas asnjëherë për futbollin, nuk e ndjek jam në parim tifozë me Gjermaninë me ka mbetur. E para në përgjithësi ngaqë më është bërë si pyetje edhe më parë se si ka mundësi që nuk të pëlqen futbolli pasi të gjithëve u pëlqen futbolli? Mu më pëlqen shumë një shprehje e George Bernard Shaw dramaturgu i famshëm, i cili ka thënë shikoj 10 burra të mençur që stërvisin muskujt dhe 10 mijë budallenj që shikojnë këta duke bërë këtë gjënë, sepse ai i 11 është në portë.  Me duket shumë inteligjente sepse luan me një parim më të gjerë sesa thjeshtë argëtimit apo gëzimit të momentit apo qejfit që përjetojmë kur ndjekim ekipet e preferuara.

Unë do ta lidhja edhe me pjesën e cirkut romak. Sporti që ne kemi sot, është një shpikej që kanë shpikur perandorët romak, kur njerëzit ishin të acaruar apo mund të hidheshin në revoltë perandorët gjetën një truk politik, duke ju hedhur njerëzve bukë edhe cirk, ky quhet cirku politik. Dhe futbollistët po ta mendojmë mirë janë kuaj me top, mbi të cilët vendoset një çmim.

Më vjen shumë mirë që shqiptarët kanë qenë aq aktiv. Do doja ti shikoja më shumë bashkë shqiptarët për shumë kauza. Çfarë është një vend pune që paguhet 1 mln euro, 5 milionë euro? Kemi të bëjmë me një megabiznes që na largon nga çështjet reale. Përtej gëzimit dhe emocionit që ndjekin këto mega ndeshje duhet të shikojnë edhe përtej.


Lajmi kryesor:

Rudi Vata në 'Minuta Zero': Na duhet grinta e minutave të fundit, Laçi më i miri në fushë! Hysaj? Jo ai i mëparshmi


M.Q./I.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kuvend/ 'Mikrokreditë', debate pas raportimit të Sejkos! Braçe i kthehet Bardhit: Kush është në konflikt interesi me bandën e përmbaruesve të dalë nga salla

Kuvend/ 'Mikrokreditë', debate pas raportimit të Sejkos! Braçe i kthehet Bardhit: Kush është në konflikt interesi me bandën e përmbaruesve të dalë nga salla