Erdogan premton reforma të reja gjyqësore për t'u bashkuar me BE

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan premton një paketë reformash gjyqësore pas shumë vitesh kritikash mbi një goditje ndaj disidentëve dhe burgosjen e mijëra njerëzve që thuhet se janë të lidhur me një përpjekje grushti të vitit 2016.

 Duke folur nga pallati i tij në Ankara, presidenti synonte Bashkimin Evropian, i cili një ditë më parë lëshoi ​​një raport të ashpër mbi kërkesën e Turqis. Në rishikimin e saj vjetor të përparimit, Komisioni Europian, dega ekzekutive e BE, e akuzoi Ankaranë për "mbingarkesë serioze në fushat e sundimit të ligjit dhe të të drejtave themelore".

 Erdogan, i cili mbikqyri fillimin e bisedimeve të pranimit në 2005, ripohoi angazhimin e tij ndaj anëtarësimit në BE. "Ne zbatojmë reformat jo sepse BE i dëshiron ato, por sepse kombi ynë ka nevojë për to," tha ai në fjalimin televiziv.

 Që nga grushti i dështuar, Turqia ka burgosur më shumë se 77,000 njerëz, me dyshimin për lidhje me grupin që ajo thotë se organizoi përpjekjen. Rreth 150,000 nëpunës civilë, mësues, gazetarë, oficerë policie, personel ushtarak dhe të tjerë u shkarkuan ose u pezulluan nga puna e tyre lidhur me mbështetjen e supozuar për Fethullah Gulenin, një dijetar amerikan, i cili Erdogan thotë se orkestroi puçin. Turqia premton reforma për të ringjallur ekonominë.

Guleni mohon çdo përfshirje në përpjekjen e grushtit të shtetit, gjë që çoi në të paktën 250 vdekje, ndërsa kritikët e qeverisë thonë se goditja është përdorur për të shtypur të gjitha format e mospajtimit.

A.AG/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

  • Hasan Pordha: 31/05/2019 23:35

    BE duhet ti vere kushtin kryesor Turqise shkeputjen nga Rusia dhe pastaj te ulet ne tryezen e bisedimeve

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur