‘Erdogan si Sulltan, Rama si Pasha’ media greke jehonë vizitës së presidentit turk në Shqipëri

Presidenti turk Erdogan dhe kryeministri Edi Rama

Presidenti turk Erdogan dhe kryeministri Edi Rama

Vizita e presidentit turk në Shqipëri, ka marrë vëmendje edhe nga shtypi grek, të cilët me analiza dhe komente të ndryshme dhe sidomos kërkesën e tij për largimin e gylenistëve nga vendi ynë.

Media greke ‘Prothotema’, në artikullin me temë ‘Çfarë bëri Erdogan në Shqipëri’, e vuri theksin tek lavdërimet e kryeministrit shqiptar ndaj presidentit turk, duke veçuar shprehjen “Nuk ka shumë njerëz si ai në politikën ndërkombëtare. Ai bën atë që thotë dhe thotë atë që bën”.

Madje e ‘Protothema’ e krahason me periudhën e Perandorisë Osmane, ku e karakterizon Edi Ramën si një pasha lokal dhe Erdoganin si një sulltan të plotfuqishëm.

‘Vitet e fundit, Turqia ka përdorur sistematikisht ekonominë, fenë, kulturën, bamirësinë dhe ndihmën humanitare për të zgjeruar ndikimin e saj në vende të tjera, veçanërisht në Shqipëri. Investimet turke në territorin shqiptar vlerësohen në rreth 3.5 miliardë dollarë, me më shumë se 600 kompani turke që operojnë në vend.’- shkruhet ndër të tjera në median greke.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën