Erdogan takimin me Putin në korrik, në fokus lufta në Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi

Erdogan takimin me Putin në korrik, në fokus lufta në Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti rus Vladimir Putin

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan, ka konfirmuar se presidenti Recep Tayyip Erdogan pret të takohet me presidentin rus Vladimir Putin në punimet e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) muajin e  ardhshëm në kryeqytetin e Kazakistanit.

“Në ditët në vijim, zoti president do të takohet me zotin Putin në Kazakistan”, tha Fidan.

Sipas mediave të huaja, Ministri i Jashtëm turk tregojë gjithashtu se Erdogan e ka ftuar Putinin për një vizitë shtetërore në Ankara.

 “Ne presim që zoti Putin të na vizitojë. Presidenti ynë e ka ftuar më parë. U fol për ardhjen e tij tek ne. Ndoshta në ditët në vijim, liderët do ta diskutojnë sërish këtë çështje”, tha ai.

Erdogan dhe Putin pritet që të diskutojnë çështje të tilla si konflikti i Moskës me Ukrainën dhe përpjekjet për të mbrojtur dërgesat e grurit përmes Detit të Zi.

Samiti i SCO-së është planifikuar të mbahet më 3-4 korrik në Astana në Kazakistan.

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Nga Olimpi i Greqisë në Paris, rrugëtimi i flakës Olimpike

Nga Olimpi i Greqisë në Paris, rrugëtimi i flakës Olimpike