Erozioni dëmton muret e Kalasë antike të Lezhës, gurët rrezikojnë të zënë poshtë banesat (VIDEO)

Erozioni i vazhdueshëm ka dëmtuar muret e kalasë mesjetare të qytetit të Lezhës. Muret antik të lisusit te lashtë në pjesën veriore kanë rrëshqitur në një gjatësi prej 17 metrash. Disa prej gurëve kanë rënë në pjese e poshtme, duke rrezikuar dhe banesat që ndodhen aty.

Situata shihet mjaft problematike, pasi këto mure kane vlera te jashtëzakonshme historike dhe nëse nuk do të ketë ndërhyrja rrezikohet seriozisht rezistenca e tyre. Specialisti i Monumenteve të Kulturës, Ded Margjoni thotë se probleme ju është prezantuar institucioneve përgjegjëse, por ende nuk është ndërmarrë asnjë veprim konkret. Erozioni është kthyer në fenemen shqetësues në zonën pranë kalasë së Lezhës, pasi mungesa e pyllëzimit ka sjellë rrëshqitje të vazhdueshme gjatë viteve të fundit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Santa Quaranta: 19/10/2020 16:46

    Sa per dijeni ato ndertesat aty poshte kalasa jane te gjitha pa leje dhe te ndertuara ne shkelje te ligjit per zonat arkeologjike!! Tashti ti gezojne se i kane edhe te legalizuara.....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)