Euro 2024/ 'Djajtë' mundin 'Drakulën', Belgjika fiton 2-0 ndaj Rumanisë dhe rrit shanset e kalimit në 1/8

Euro 2024/ 'Djajtë' mundin 'Drakulën', Belgjika fiton 2-0 ndaj Rumanisë dhe rrit shanset e kalimit në 1/8

Belgjikë 2-0 Rumani

KËLN - Belgjika ia ka dalë të marrë tri pikët e para në Euro 2024. Për raundin e dytë në Grupin E, 'Djajtë' fituan 2-0 kundër Rumanisë dhe e bëjnë situatën në grup të komplikuar, me katër ekipet që kanë nga tre pikë.

Ndeshja për belgët u zhbllokua pas vetëm dy minutave lojë me Tielemans. Pasimi i Lukakut i krijoi hapësirë fantazistit që me një të djathtë të prirët zhbllokoi ndeshjen shpejt.

Rumunët, të ashtëquajturit si "Drakula" nuk mundën të dilnin në lojën e tyre, teksa pak ditë më parë fitan ndaj Ukrainës 3-0. Për të "vulosur" suksesin e Belgjikës mendoi kapiteni De Bruyne në minutën e 80-të me golin e dytë.

Tanimë në raundin e tretë dhe të fundit në grupe Rumania pret Sllovakinë dhe Belgjika luan me Ukrainën. Grupi E është i veçantë pasi Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina kanë nga tre pikë, ndërsa renditja është vendosur në bazë të ndeshjeve direkte.

Po sot për Grupin F u zhvilluan dy takime. Portugalia fitoi 3-0 ndaj Turqisë dhe Gjeorgjia barazoi 1-1 me Çekinë. Deri në këto momente Spanja, Portugalia dhe Gjermania kanë siguruar një biletë për në fazën e 1/8, ndërsa Polonia është ekipi i vetëm i eliminuar zyrtarisht.

Formacionet zyrtare:

Belgjika: Casteels, Castagne, Faes, Vertonghen, Doku, Tielemans, Onana, Thearte, De Bruyne, Lukaku, Lukebakio.

Rumania: Nita, Ratiu, Dregusin, Burca, Bancu, M. Marin, Man, R. Marin, Stanciu, Mihaila, Dragus.

Renditja e Grupit E

Notat e ndeshjes

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kuvend/ 'Mikrokreditë', debate pas raportimit të Sejkos! Braçe i kthehet Bardhit: Kush është në konflikt interesi me bandën e përmbaruesve të dalë nga salla

Kuvend/ 'Mikrokreditë', debate pas raportimit të Sejkos! Braçe i kthehet Bardhit: Kush është në konflikt interesi me bandën e përmbaruesve të dalë nga salla