Eurodeputeti grek takon për herë të katërt Belerin në burgun e Fierit, e shoqëron Dule: Për këtë padrejtësi ka interes edhe në nivelet Europiane

Eurodeputeti grek Manolis Kefaloyannis i cili mban edhe pozicionin e drejtuesit të delegacionit të Parlamentit Evropian, në komitetin e stabilizim asocimit BE-Shqipëri, ka vizituar për herë të katërt në burgun e Fierit Kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës Fredi Beleri i dënuar për shitblerje votash. I pranishëm në takimin e sotëm ishte dhe kreu i PBDNJ, Vangjel Dule i cili në përfundim të vizitës dha një deklaratë në medie në emër të Kefaloyannis, duke cituar se tha se vizita kryesisht ishte në kuadër të Pashkëve.

Qëllimi i kësaj vizite, nënvizoi ai ishte për të dëshmuar vijimin e përpjekjes për gjetjen e të vërtetës në raport me Fredi Belerin, për të cilin pretendojnë se është dënuar padrejtësisht. Vizita e tij për herë të katërt, sipas Dules tregon se për Belerin ka interes edhe nga Bashkimi Evropian.

"Në kuadër të ditëve të festës së madhe të pashkës Ortodokse vizituam sot së bashku me Eurodeputetin dhe njëherësh kryetarin e grupit parlamentar të BE për marrëveshjen e Stabilizim Asocimit BE- Shqipëri mikun tonë , kryetarin e bashkisë së Himarës, kandidatin për eurodeputet Belerin. Ishte një vizitë për të shkëmbyer urime por edhe për të dëshmuar vazhdimin e përpjekjes tonë në vendin tonë por edhe në Europë për gjetjen të vërtetës dhe të drejtës.

Kefaloyannis është e katërta herë që po viziton Belerin, dëshmi kjo e interesit të vazhdueshëm jo vetëm brenda vendit por edhe në nivelet Europiane për këtë çështje padrejtësie të papranueshme në shkelje flagrante të funksionimit të shtetit të së drejtës, të demokracisë funksionale në vendin tonë", shtoi ai.

Pas takimit me Belerin eurodeputeti do takohet gjithashtu me përfaqësues të minoritetit grek në Shqipëri, ku në fokus do të jenë diskutimet për çështjet e pronave. 

Më 5 mars Gjykata e Posaçme e dënoi me dy vite burg Fredi Belerin pasi e gjeti fajtor se ka blerë vota për zgjedhjet e 14 majit 2023.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jani: 07/05/2024 16:32

  Pse jane katandisur kaq poshte keta greket. Me posht ju pafshim Veten qe jeni antishqiptare tregoni cdo dite me keto qe thoni dhe beni

  Përgjigju
 • Ilir: 07/05/2024 07:38

  O Vangjeli Dules ti kujton se jemi akoma në vitet 90. Po nuk i hanë njerëzit këto broçkulla.

  Përgjigju
 • Iris: 07/05/2024 01:37

  /Miku jone,kryetarin e bashkise,kandidatin per eurodeputet/!! Me ngadale o Dule,se nuk i ke hipur kalit,por i ke hipur mushkes se politikes /se madhe/ dhe i ke marre me vrap e me yrysh te tatepjetave te Himares dhe ki kujdes se mushka ka tendence dhe te te hedhe e na qorrollepsesh ne ndonje /kanal/.Merre shtuar dhe tere atyre superlativave per Belerin shtoi dhe ca te tjera qe i ke harruar si hidraulik,tradhetar,vrases i dyshuar,terrorist,bleres votash.Dhe mjaft e bere qimen tra u Dulke provinciali, duke thene qe paska interesim ne nivel evropian per lloje si Beleret me shoke.Keto brockulla vetem ndonje fshatar qe s'ka dale kurre nga fshati i vet mund t'i besoje.I ashtuquajturi /nivel evropian/perben ne te vertete vetem eurodeputetet greke dhe asnje tjeter.Shko e pyeti eurodeputetet e vendeve te tjera ne se e dine kush eshte Beleri? Asnje s'e njeh e nuk can koke qe ne nje fshat te humbur te Shqiperise na qenka nje Beler,jo me qe na qenka burgosur si hajdut votash e mandati!

  Përgjigju
 • Adi: 06/05/2024 21:17

  Cfare m… kerkon ai ne vendin tone apo I eshte prishur bisnesi k…..

  Përgjigju
 • Himara: 06/05/2024 21:04

  Koha qe gjithe Evropa do mesoj se c'fare lloj kriminelesh qeverisin Shqiperine po afrohet

  Përgjigju
  • Arben: 07/05/2024 07:19

   Po nuk ka mbetë shqipëria ta vlerësosh ti mo

 • beni qe nuk ecen vete: 06/05/2024 19:11

  ik o grek ,,ik o shkerdhate muti,,,nuk do zgjedhim ne hidraulike ne bashki,,,mjaft kemi vuajtur nga kovace qe e shkatarrian shqiperine...

  Përgjigju
 • Tori: 06/05/2024 18:26

  Po takoheni dhe Goron se dhe ai po ben nje goxha Hotel 5 katesh jasht cdo logjike ne qender te Himares ku esht vet pronar, vet zhvillues dhe vet miratues i lejes se ndertimit per veten e vet. Ju jeni horra te gjithe, rrace bastarde ballkanike.

  Përgjigju
 • Arben: 06/05/2024 18:23

  Shqiperia duhet sa me pare te ndryshoje ligjet per denimin e blerjes se votes! Duhet paracaktuar ne ligj denimi me shume vite burg ne rastin kur nje minoritar grek tenton blerjen e votave! Ta shohim pastaj palen greke se sa do guxoje te sfidoje Shqiperine!

  Përgjigju
 • Pedro: 06/05/2024 15:01

  Nga dalin keta mostra politikan, e çuditshme.

  Përgjigju
 • Keli: 06/05/2024 14:30

  O Plehra si eshte e mundur ne 2024 keto lloj gjerash???

  Përgjigju
 • gasper: 06/05/2024 13:59

  Ndyresirat e Greqise nuk heqin dore nga poshtersite,faji esht i atyre qe i lejojne te shkojne ne burgje.

  Përgjigju
 • Ai: 06/05/2024 13:31

  O vangeli i dules PO CAR INTERESI KA EVEOPA PER TE DITE SE KU ESHTE BELERI JOT OR HAJVAN,JANE LIGJET E ASAJ EUROPE QE PO E MBAJNE ATY KU ESHTE DHE THUAJ ATIJ KOQE BELER TE RRIJE URTE TE BEJE DHE ATE VIT QI I KA NGEL "SE MOS DEL APO HAPET NDONJE LETER DHE HAN EDHE CA VITE TE TJERA PER ATE TE PESHKEPISE"

  Përgjigju
 • xhufi: 06/05/2024 12:50

  O eurodeputet po plasi syte shiko si te respektojme si shtete te vizitosh teroristet e vendit te tyre qe ju i blini me lek shiko sa te drejta ka ky vend qe ju nuk i kini si pseudo shtete qe jeni kriju nga shqiptaret dhe qe flamurin ja u beri mbreti bavarise me djalin e tije oto .shqiperia ka te drejtat me demokratike qe ka qe ju si keni ke pare te fusi undet shteti shqipetare tek vendi juai jo pavarsishte qe duhet te ishte e kunderta qe te ngrinte zerin per camerine dhe per treceregun e te quajturit greqi eshte shqiptare turp tu vi

  Përgjigju
 • Po mër po: 06/05/2024 10:56

  Do t'i thotë edhe pak se do bëhesh si mua eurodeputetos me S në fund. Vetëm bëj pak burg se nuk të nxjerrim dot.

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj-MallaKADTRIOTI: 06/05/2024 10:25

  Deputeti Grek kërkon të takoi TERRORISTIN F.BELERI pas filmimeve që u dhanë nga REP.TV që diskrediton aventurat Greke me Shqipërinë në 200 vite,që nga provokacion e 1949 e der terrorizmin në Peshkëpi 1994..! -Kjo vizitë bëhet para vizitës së E.Ramës në 12 maji në Athinë për takim elektoral,si PROVOKIM..Ndaj,le ta vizitojnë F.Beleri jo vetëm deputetët,Qeveritarët por edhe QËNT,DERRAT,DOSAT..përveç terroristave si Beleri,Kacifasi,Vasil Shahini Terroristi i 1920 që Saliu i ngrit bustin në 1992-President Anti Shqipëtar që më pas i fali DETIN,TOKË PËR VORREZA,HIMARËN ME F.BELERIN..etj. -E.Rama të tundi botën me fjalimin e tij në Athinë në 12 MAJI..!

  Përgjigju
  • Zxcvb: 06/05/2024 19:36

   Ik o zagar i rames ..yyt rrac muti...

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Rruga e re për Tushemisht “ndan” banorët me tokat bujqësore: Po fëmijët si do ikin në plazh?!

Rruga e re për Tushemisht “ndan” banorët me tokat bujqësore: Po fëmijët si do ikin në plazh?!