Europa League/ Milan, Roma dhe Liverpool 'shkatërrojnë' rivalët, me një këmbë në çerekfinale! Leverkusen shmang humbjen e parë sezonale

Europa League/ Milan, Roma dhe Liverpool 'shkatërrojnë' rivalët, me një këmbë në çerekfinale! Leverkusen shmang humbjen e parë sezonale

Nunez dhe Dybala duke festuar

Europa League është në raundin e 1/8 me ndeshjet e para. Kjo e enjte sportive filloi në 18:45, aty ku u shënuan "lumë golash". Te fitorja dolën Roma dhe Liverpool që bindën. Barazim 2-2 për Leverkusen, që vetëm në shtesë shmangu humbjen e parë sezonale me golin e Patrick Schick. Triumf edhe për Milanin 4-2 në Itali kundër Slavias së Pragës.

Në "Olimpico" Roma mundi 4-0 Brighton dhe duket se janë me një këmbë në çerekfinale. Për italianët Dybala dhe Lukaku u kujdesën të shënonin në pjesën e parë, para se Mancini dhe Cristante të "vulosnin" duelin. Javën që vjen Roma udhëton në Londër me katër gola avantazh dhe kalimi më tej është thuajse i sigurt.

Në Çeki, Sparta e Pragës u duk e vogël përballë kryesuesve të Premier League. Liverpool fitoi 1-5 kundër vendasve të Qazim Laçit dhe Indrit Tucit. Të dy shqiptarët morën minuta në pjesën e dytë. McAllister hapi rrugën e suksesit për të kuqtë në minutën e gjashtë, para se Nunez të shënonte dopietë në pjesën e parë. Më pas Luiz Diaz dhe Szoboszlai shënuan në fraksionin e dytë. Për miqtë autogoli i Bradley ishte "flamuri" i sfidës. Njëjtë si Roma, edhe Liverpool duket me një këmbë në çerekfinale.

Në Baku të Azerbajxhanit, Qarabag barazoi 2-2 me Bayer Leverkusen. Benzia dhe Juninho shënuan për vendasit në pjesën e parë, teksa djemtë e Xabi Alonsos barazuan me Uirtz dhe Schick. Sulmuesi çek gjeti rrjetën vetëm në shtesën e dytë duke bërë që kryesuesit e Bundesligës të shmangnin humbjen e parë sezonale.

Në "San Siro" Milani fitoi 4-2 kundër Slavias së Pragës. Kuqezinjtë përfituan në minutën e 26-të nga dalja me të kuqe e Diouf, me çekët që mbetën me një lojtar më pak. Duhej Giroud në të 34 minutë për të zhbllokuar gjithçka, teksa miqtë barazuan vetëm dy minuta më vonë me Doudera. Fundi i së parës ishte "zjarr" për djemtë e Piolit që shënuan me Reijnders dhe Loftus-Cheek për 3-1. Në pjesën e dytë ishte Schranz që shkurtoi shifrat për momentin, para se Leao të shënonte golin e katërt për Milanin. Të enjten që vjen kuqezinjtë udhëtojnë për në Pragë me një rezultat më shumë se të favorshëm dhe janë pranë fazës çerekfinale.

Europa League, faza 1/8 - ndeshjet e para:

18:45

Roma 4-0 Brighton

Qarabag 2-2 Bayer Leverkusen

Sparta Pragës 1-5 Liverpool

21:00

Milan 4-2 Slavia e Pragës

Benfica 2-2 Rangers

Freiburg 1-0 Uest Ham

Marseille 4-0 Villarreal

*ndeshjet e kthimit zhvillohen më 14 mars.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:54
Milani bind në 'San Siro', mposht 4-2 Slavian e Pragës në Europa League


Në "San Siro" Milani fitoi 4-2 kundër Slavias së Pragës në ndeshjen e parë për 1/8 e Europa League. Kuqezinjtë përfituan në minutën e 26-të nga dalja me të kuqe e Diouf, me çekët që mbetën me një lojtar më pak. Duhej Giroud në të 34 minutë për të zhbllokuar gjithçka, teksa miqtë barazuan vetëm dy minuta më vonë me Doudera. Fundi i së parës ishte "zjarr" për djemtë e Piolit që shënuan me Reijnders dhe Loftus-Cheek për 3-1. Në pjesën e dytë ishte Schranz që shkurtoi shifrat për momentin, para se Leao të shënonte golin e katërt për Milanin. Të enjten që vjen kuqezinjtë udhëtojnë për në Pragë me një rezultat më shumë se të favorshëm dhe janë pranë fazës çerekfinale.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona