'Fake News' për papunësinë rinore në Shqipëri, e vërteta e hartës me shifrat e vjetra të 2015-ës

Papunësia rinore cilësohet të jetë një ndër sfidat e Ballkanit Perëndimor në tërësi, sfidë në të cilën Shqipëria, sipas raporteve ndërkombëtare ka patur një përmirësim të ndjeshëm.

Por së fundmi, një lajm i rremë ka qarkulluar përmes portaleve pranë opozitës, sipas të cilëve Organizata Ndërkombëtare e Punës e cilësonte Shqipërinë, si vendin me përqindjen më të lartë të të të rinjve të papunë, të paarsimuar dhe të pa trajnuar, me përqindjen 32.8 % për vitin 2018.

Por shifra për të cilën flasin këto media, 32.8%, i përket vitit 2015. E vërteta është sipas shifrave të Organizatës Ndërkombëtare të Punës se kjo shifër në vitin 2018, ka zbritur në 26.2 %. (shih tabelën)

E vërteta është se të dhënat e kësaj harte i përkasin vitit 2015 dhe jo vitit që lamë pas, kur Shqipëria ka përmirësuar pozitën e saj.

 

Por si qëndron e vërteta e publikimit të kësaj harte?

Në fakt, harta nuk është një publikim i organizatës ndërkombëtare të punës, por i një studiuesi të ri serb, Milos Popviç, i cili referuar të dhënave të vitit 2015, ka përgatitur dhe publikuar në vitin 2018, në twitter këtë hartë, e cila është kopjuar në mënyrë të shpejtë nga portalet shqiptare. /Lexo

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Opozitat të merren vesh me njëra- tjetrën'/ Murrizi: Gati të ulem me Bashën! Takimi me Ramën për 'Zgjedhoren' i vështirë, edhe PS ka kërkesat e saj