FDA miraton dozën e dytë të vaksinës Johnson & Johnson: Shton edhe më shumë mbrojtjen

Vaksina anti-Covid

Këshilltarët shëndetësorë amerikanë miratuan një dozë të dytë të vaksinës së Johnson & Johnson për COVID-19 të premten, teksa u shprehën se amerikanët që morën vaksinën me një dozë nuk janë aq të mbrojtur sa ata që kanë marrë dy doza.

Johnson & Johnson tha se një dozë e dytë shton edhe më shumë mbrojtjen, dy muaj pas marrjes së dozës së parë, por që mund të funksionojë më mirë nëse njerëzit presin të vaksinohen pas 6 muajsh.

‘Do të ishte e vështirë ta rekomandoja këtë si një vaksinë me një dozë të vetme në këtë pikë.’- tha këshilltari i FDA, Dr Paul Offit i Spitalit të Fëmijëve në Filadelfia.

FDA-së votoi njëzëri të premten për të rekomanduar një dozë të dytë për rreth 15 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë marrë dozën e parë të vaksinës J&J. Një ditë më parë, paneli rekomandoi një dozë të tretë të vaksinës me dy doza Moderna, dhe më parë miratoi dozat përforcuese të Pfizer-BioNTech .

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Apartamente dhe paratë e Gaz Bardhit, Gjekmarkajt, Baftjar Zeqajt, Luljeta Bozos dhe Flutura Açkës! Belind Këlliçi pa shtëpi