Filmi 'Furgoni' i Erenik Beqirit në garë për 'Oscar'

Aktori francez Phenix Brossard ne filmin 'The van'

Në këtë edicion të 93-të të Oscar-it filmi “Furgoni” me regji të Erenik Beqirit garon përballë10 prodhimeve kinematografike nga e gjithë bota, në kategorinë e filmit më të mirë me metrazh të shkurtër.  

Ngjarjet në këtë film trajtohen në Shqipërinë e viteve ’90. Në qendër të tij është historia e një djali që është në kërkim të lirisë. Liri të cilën mund ta gjejë, vetëm duke u larguar nga Shqipëria. Por, për ta arritur atë, djali duhet që të bëjë një ndeshje të pazakontë në furgon. Fundin e së cilës do ta mësojë vetëm në fund. Në film luajnë aktorët  Arben Bajraktaraj e Afrim Muçaj nga Kosova, aktori francez Phenix Brossard, Lulzim Zeqja e Romir Zalla.

Ndonëse, Qendra Kombëtare e Kinematografisë nuk e mbështeti financiarisht, suksesi i filmit “The van”, që pati premierën botërore në Festivalin e Kanës, si bashkëprodhim francezo-shqiptar i "Origine Films", Francë & "Anima Pictures” në vitin 2019, nuk ka munguar as në të tjerë festivale ndërkombëtarë, si në Festivalin e Sarajevës, Festivalin Manaki Brothers, në Festivalin e Filmit “Batroun Mediterranean” etj.

Filmat e tjerë me metrash të shkurtër në këtë garë janë: “Bittu”; “Da Yie”
“Feeling Through”; “The Human Voice”; “The Kicksled Choir”; “The Letter Room”; “The Present”; “Tëo Distant Strangers”; “The Van” dhe “Ëhite Eye”

Lista e plotë e të nominuarëve në 'Oscar' do të publikohet më 15 mars 2021. Çmimet ndahen në Teatrin Dolby të Hollywod-it në datë 25 prill.

 

v.d./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Listat në afat të fundit/ A besoni se partitë politike do përzgjedhin kandidatë të pastër e me integritet për zgjedhjet e 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama: I bëmë ftesë Dritan Lelit për të kandiduar, nuk pranoi! Me të pa ne do arrijmë objektivin tonë