Financial Times zbulon taktikën e Moskës: Po sulmon termocentralet më pak të mbrojtura

Financial Times zbulon taktikën e Moskës: Po sulmon termocentralet më pak të mbrojtura

Foto ilustruese

1712566563_ukraine.JPG

Foto ilustruese 

Rusia ka ndryshuar taktikën në sulmet e saj ndaj infrastrukturave energjetike në Ukrainë, duke përdorur raketa precize për të shkatërruar termocentralet në rajone më pak të mbrojtura se Kievi.

Disa prej tyre nuk mund të riparohen plotësisht në kohë për dimrin e ardhshëm, shkruan Financial Times duke cituar zyrtarë ukrainas. Sipas zyrtarëve, dëmi i shkaktuar nga Moska është më i rëndë krahasuar me ato të shkaktuara në dimrin e 2022-2023.

Qëllimi i dukshëm aktual është që të çojnë termocentralet jashtë funksionit përgjithmonë. Rusia ka shënjestruar shtatë centrale energjike nga data 22 deri më 29 mars, të gjitha në rajone të ndryshme nga ato të kryeqytetit i cili ka disa nga mbrojtjet ajrore më të mira në vend.

Raketat e Moskës kanë goditur gjithashtu edhe dy hidrocentrale, shton FT.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Sulm me dron në termocentralin e Zaporizhias! Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Rrezik për një aksident të rëndë bërthamor


Xh.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit” 

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios: “Një mike e mirë dhe promotore e inovacionit”