KATAR 2022/ Franca hedh kandidaturën për trofeun e Kupës së Botës, 'Gjelat' përmbysin Australinë dhe i shënojnë 4 gola! Giroud barazon Henry (VIDEO)

KATAR 2022/ Franca hedh kandidaturën për trofeun e Kupës së Botës, 'Gjelat' përmbysin Australinë dhe i shënojnë 4 gola! Giroud barazon Henry (VIDEO)

Olivier Giroud

FT/ Francë 4-1 Australi (Rabiot 27', Giroud 32', 71', Mbappe 68'/ Goodwin 9')

Franca fitoi 4-1 me Australinë në ndeshjen e parë të grupit D në Kupën e Botës. "Gjelat" përmbysën Australinë në "Al Janoub Stadium" të qytetit Al Wakrah, duke hedhur kandidaturën për trofeun e këtij eventi.

Kampionët në fuqi të Kupës së Botës u surprizuan në minutën e nëntë, teksa Goodwin kaloi "Kangurët" në avantazh pas vetëm nëntë minutash. Një aksion i bukur nga e djathta e sulmit bëri që gjuajtja të përfundonte në portën e Lorris. Në minutën e 27, Rabiot barazoi me kokë, duke i hapur rrugë suksesit të Francës. Në të 32 minutë ishte Giroud që përmbysi ndeshjen, duke u bërë lojtari me moshë më të vjetër që shënon në një Botëror te Franca.

Në pjesën e dytë, Mbappe gjeti golin në minutën e 68, teksa Giroud në të 71 minutë shënoi dopietën personale, duke e çuar rezultatin në 4-1. Sulmuesi i Milan barazon me 51 gola legjendën Thierry Henry te Franca.

Pas ndeshjeve të para në grupin D, Franca merr kreun me tre pikë, Danimarka dhe Tunizia me nga një pikë ndajnë vendet 2 dhe 3, teksa Australia me zero pikë qëndron në fund.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:40
VIDEO/ Dopietë nga Giroud në Kupën e Botës, sulmuesi barazon rekordin e Thierry Henry te Franca

Franca ka shënuar golin e katërt kundër Australisë në Kupën e Botës. Olivier Giroud në minutën e 71 ka gjetur dopietën personale, duke barazuar Thiery Henry me 51 gola te Franca. Rezultati, Francë 4-1 Australi.

 

Ora 21:31
VIDEO/ Mbappe shënon në Botëror, Franca 'vulos' tri pikët

Kylian Mbappe shënon në Botëror. Në minutën e 68 të ndeshjes, sulmuesi francez gjen golin e rezultatit 3-1 kundër Australisë.

 

Ora 20:50
VIDEO/ Porta e boshatisur, e pabesueshme ç'humbet Mbappe në Kupën e Botës

Sulmuesi i Francës, Kylian Mbappe ka humbur një rast të pabesueshëm në minutën e 45 të pjesës së parë, teksa ka shpërdoruar nga pranë portës, duke mos e dërguar rezultatin në 3-1.

 

Ora 20:32
VIDEO/ 2 gola në pesë minuta, Franca përmbys Australinë! Giroud njeri i rekordeve

Olivier Giroud përmbys ndeshjen. Franca kryeson 2-1 me Australinë në Botëror. Sulmuesi i Milan gjen golin në minutën e 32. Brenda pesë minutave, Franca përmbys "Kangurët". Në moshën 36 vjeçare, Olivier Giroud është lojtari më i vjetër që ka shënuar në një Kupë Bote me Francën.

 

Ora 20:30
VIDEO/ Kundërpërgjigjet Franca, 'Gjelat' barazojnë me Rabiot

Franca barazon rezultatin në 1-1 me Australinë. Në minutën e 27 Rabiot pas krosimit të Theo Hernandez shënon me kokë.

 

Ora 20:10
VIDEO/ Australia befason Francën, 'Kangurët' ndëshkojnë pas nëntë minutash kampionët në fuqi të Botërorit

Craig Goodwin kalon Australinë në avantazh. Në minutën e 9 të takimit, pas një aksioni të bukur Australia ndëshkon Francën në Kupën e Botës. Në këtë aksion mbeti i dëmtuar edhe Lucas Hernandez, mbrojtësi francez.

 

Ora 19:44
Olivier Giroud në librat e historisë, sulmuesi vendos rekord te Franca

Franca dhe Australia luajnë sot në 20:00 për grupin D në Kupën e Botës. Në moshën 36 vjeçare, Olivier Giroud është lojtari më i vjetër që ka luajtur në një Kupë Bote me Francën.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Bllokohet Zagrebi, Kroacia në festë pas kalimit në gjysmëfinalet e Botërorit

VIDEO/ Bllokohet Zagrebi, Kroacia në festë pas kalimit në gjysmëfinalet e Botërorit