FOTO/ Jeni kurioz apo adhuroni macet? Ja çfarë mund të zbuloni nga pozicioni i gjumit për këto krijesa misterioze

Macet kanë jetuar krah për krah me njerëzit për rreth 9,500 vjet, por akoma ka shumë që nuk dimë për këto krijesa misterioze. Miqtë tanë të adhurueshëm nuk mund të flasin me ne drejtpërdrejt, kështu që ne duhet të gjejmë një mënyrë për të lexuar sinjalet e tyre. Për fat të mirë, gjuha e trupit të tyre mund të zbulojë shumë për qëllimet e tyre dhe ndjenjat e vërteta.

Përmes fotove të mëposhtme, Bright Side përpiqet të na jap një përshkrim të gjendjes emocionale të kafshëve tona përmes sjelljes së tyre dhe pozicionit të gjumit.

Do të thotë: "Unë po përpiqem të fle, por nuk jam plotësisht komod atje".

Ndërsa kjo pozitë e gjumit mund të duket tepër e rehatshme dhe e sigurt, në të vërtetë do të thotë që një mace po ndjen njëfarë rreziku dhe po përpiqet të mbrojë pjesët e trupit të tij të prekshme. Macja fsheh barkun dhe rrotullon bishtin rreth trupit të saj. Kjo pozitë e trupit gjithashtu lejon që macja të ruajë më mirë temperaturën e trupit, kështu që është një mundësi e mirë për një ditë të ftohtë.

Do të thotë: "Ndihet shumë mirë të jesh atje."

Pozicioni i gjumit në formë buke do të thotë që një mace është mjaft e lumtur me çka rrotull dhe po i shijon ato në maksimum. Nuk është e pregatitur të ik apo të nënshtrohet, pasi macja nuk sheh ndonjë kërcënim. Macja ndjehet e kënaqur dhe shkëlqen nga lumturia. Ky pozicion ndihmon gjithashtu për të kursyer energji që trupi i maceve duhet të shpenzojë për ngrohjen ose ftohjen.

Do të thotë: "Unë ju besoj shumë".

Zona e stomakut është një nga pjesët më të rrezikuara dhe të mbrojtura të trupit të çdo mace. Pra, nëse miku juaj me gëzof fle në divanin tuaj me barkun lart dhe këmbët e tyre hapur në drejtime të ndryshme, urime! Do të thotë që më në fund keni fituar besimin e tyre. Ky pozicion i gjumit është më i zakonshmi në mesin e maceve që rrinë brenda shtëpisë, pasi macet që dalin shpesh jashtë rrallë kanë një ndjenjë kaq të fortë besimi në mjedisin e tyre.

Do të thotë: "Po, natyrisht, unë jam në gjumë ..."

Pavarësisht se sa e lezetshme dhe e bukur mund të duket macja juaj, ajo është ende një grabitqar në zemër. Macet duan të jenë të gatshëm të reagojnë menjëherë për çdo gjë që ndodh rreth tyre, kështu që ata duhet të luftojnë me nxitjen për t'u qetësuar dhe të gjetjen e një pozicioni të rehatshëm për t'u çlodhur, por prapë të jenë në roje. Nëse macja fle me një sy të hapur kur tjetra është plotësisht e mbyllur, do të thotë që një pjesë e trurit të saj po fle ndërsa tjetra është zgjuar.

Do të thotë: "Është koha e gjumit!"

Ky është një nga pozicionet më të lehta që mund të adoptojë një mace. Ndihet i sigurt dhe në paqe, kështu që nuk ka nevojë të mbrojë organet e tij jetësore. Macja ka të ngjarë të jetë thellë në gjumë dhe të mos ketë shqetësime në mendjen e saj. Macet që flenë në këtë pozicion zakonisht kanë një lidhje të fortë emocionale me pronarët e tyre dhe nuk kanë frikë të tregojnë besimin e tyre.

Do të thotë: "Ndihem i sigurt atje".

Kjo është ndoshta një nga pozicionet më të zakonshme ndërmjet maceve të shtëpisë. Është edhe e rehatshme, pasi ndihmon për të mbajtur mace të qëndrojë ngrohtë, dhe të mbrojë pjesët më të ndjeshme të trupit të maceve në të njëjtën kohë. Gjithashtu tregon se macja juaj ndihet e sigurt dhe e qetë. Por ki kujdes! Ndonjëherë macet e pranojnë këtë pozicion kur janë në dhimbje për shkak të disa problemeve shëndetësore. Kushtojini vëmendje sjelljes së kafshës suaj, në mënyrë që të mos ju mungojnë shenjat shqetësuese.

Do të thotë: "Të lutem, mos më prek".

Ndonjëherë macet nuk u pëlqen të shqetësohen dhe kjo pozitë është një shenjë e qartë që më mirë nuk do t'i prekni. Nëse manarja juaj përpiqet të mbulojë kokën në rrobat tuaja ose në diçka tjetër dhe duket mjaft e irrituar kur e prekni atë, macja juaj ka të ngjarë të dëshirojë pak paqe dhe qetësi. Vetëm lejo që macja juaj të shijojë kohën e saj "unë" dhe të kurseni dashurinë tuaj për më vonë.

b.l./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento