FOTO/ Lumi i Gashit në Tropojë, një pasuri botërore e mbrojtur edhe nga UNESCO

FOTO/ Lumi i Gashit në Tropojë, një pasuri botërore e mbrojtur edhe nga UNESCO

Lumi i Gashit në Tropojë po kthehet dita ditës në një destinacion të preferuar nga vizitorët vendas dhe të huaj të apasionuar pas aventurës të shoqëruar nga udhërrëfyesit profesionistë.

Lumi i Gashit u shpall si zonë e mbrojtur ‘Rezervë Strikte Natyrore” në vitin 1996 dhe prej vitit 2017 pjesë e rrjetit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, konsiderohet një mrekulli natyrore.

Me një sipërfaqe prej 3 mijë hektarë, Lumi i Gashit shtrihet në pjesën lindore të Alpeve Shqiptare duke u kufizuar në veri me Malin e Zi dhe në verilindje me Kosovën.

"Për turistët e shumtë që vizitojnë Valbonën ka terrene dhe atraksione të reja ende për t’u eksploruar' shkruan Rama ndërsa shpërndan foto nga kjo zonë. 

 

 

S.G/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Presidentja e Sllovenisë në Kuvend: Tregtia mes dy vendeve është duke u rritur

Presidentja e Sllovenisë në Kuvend: Tregtia mes dy vendeve është duke u rritur