FOTO/ Njihet në rrjetet sociale për jetën e tij luksoze! Martohet princi i Bruneit në një ceremoni 10 ditore, babai i tij ndër më të pasurit në botë

FOTO/ Njihet në rrjetet sociale për jetën e tij luksoze! Martohet princi i Bruneit në një ceremoni 10 ditore, babai i tij ndër më të pasurit në botë

Foto nga ceremonia martesore

Brunei të dielën festoi dasmën e Princit Abdul Mateen, djalit të monarkut më jetegjatë në botë, Sulltanit Hassanal Bolkiah, në një ceremoni madhështore 10-ditore në sulltanatin e pasur me naftë.

Princi dhe nusja e tij Anisha Rosnah, mbesa e një prej këshilltarëve kryesorë të babait të tij, morën pjesë në një nga ceremonitë e shumta mbretërore përpara se të merrnin pjesë në një paradë nëpër rrugët e kryeqytetit të Bruneit, Bandar Seri Begawan.

Udhëheqësit nga vendet fqinje u panë të pranishëm në ceremoninë e dasmës mbretërore të së dielës. Festimet nisen më 7 janar dhe do të zgjasin deri më 16 janar. Princi Abdul Mateen, 32 vjeç, ishte i veshur me uniformë ceremoniale ushtarake.

Ndërsa 5,000 të ftuarit special përfshinin mbretër nga Arabia Saudite dhe Jordania, si dhe presidenti i Indonezisë Joko Widodo dhe lideri i Filipineve, Ferdinand Marcos Jr.

Princi Abdul, është fëmija i 10-të i Sulltanit te Bruneit dhe nuk ka asnjë pretendim për fronin, por profili i tij është rritur jashtëzakonisht, raportojnë mediat e huaja.

Stili i jetesës së tij luksoze është thellësisht i dukshëm në platformën e mediave sociale: superjahte, kafshë shtëpiake ekzotike, hotele të klasit botëror dhe avionë privatë, të ndërthurur me angazhimet zyrtare mbretërore në mbarë globin e kanë shndërruar princin e Bruneit si një nga djemtë më të preferuar nga vajzat aziatike.

Sulltani i Bruneit është renditur ndër individët më të pasur në botë. Që nga viti 2023, Hassanal Bolkiah thuhet se ka një vlerë neto prej 30 miliardë dollarësh. Princi Mateen e ka fituar famën e tij vitet e fundit duke shoqëruar të atin në angazhimet diplomatike, duke përfshirë kurorëzimin e mbretit Charles dhe funeralin e Mbretëreshës Elizabeth në 2022.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se miratimi i rezolutës e bën më efikase luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Cilin drejtim po merr politika e BE për Lindjen e Mesme?

Cilin drejtim po merr politika e BE për Lindjen e Mesme?