FOTOLAJM/ ‘Shtyllat e Krijimit’, dalin pamjet më të bukura në Kozmos! Re të dendura me gaz e pluhur 6500 vite dritë nga Toka

FOTOLAJM/ ‘Shtyllat e Krijimit’, dalin pamjet më të bukura në Kozmos! Re të dendura me gaz e pluhur 6500 vite dritë nga Toka

Pamjet magjike të Kozmos-it

Cilësohet si një nga pamjet më të bukura në kozmos dhe tani super teleskopi i ri hapësinor James Webb e ka vizituar sërish.

Të ashtuquajturat "Shtyllat e Krijimit" janë re të ftohta dhe të dendura me gaz hidrogjeni dhe pluhur në plejadën Serpens, rreth 6500 vite dritë larg nga Toka.

Shtyllat qëndrojnë në zemër të asaj që astronomët i referohen si Mjegullnaja e Shqiponjës. Ky është një rajon aktiv i formimit të yjeve.

Webb, me detektorët e tij infra të kuqe, është në gjendje të shohë pjesën më të madhe të efekteve të shpërndarjes së dritës të pluhurit të shtyllave për të ekzaminuar aktivitetin e diellit të porsalindur.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Çelet ekspozita e pikturave të artistit Gjelosh Gjokaj, Rama: Ishte një ndër ato personazhe që jetonte për të pikturuar

Çelet ekspozita e pikturave të artistit Gjelosh Gjokaj, Rama: Ishte një ndër ato personazhe që jetonte për të pikturuar