Franca hyn në ditën e 10-të të protestave, dhunë dhe flakë në rrugët e Parisit kundër reformës së pensioneve

Franca hyn në ditën e 10-të të protestave, dhunë dhe flakë në rrugët e Parisit kundër reformës së pensioneve

Protestuesit në Paris

Zemërimi ndaj reformave të pensioneve të presidentit francez Emmanuel Macron nuk tregoi asnjë shenjë të tërheqjes të martën, ndërsa vendi ka hyrë në ditën e 10-të të demonstratave mbarëkombëtare.

Protestat gjithëpërfshirëse kanë paralizuar shërbimet kryesore në të gjithë vendin në javët e fundit lidhur me propozimin e Macron për të rritur moshën e pensionit për shumicën e punëtorëve nga 62 në 64 vjeç, një veprim që ka shqetësuar ligjvënësit e opozitës dhe sindikatat.

Deri në 900,000 protestues janë bashkuar në 240 mitingje të planifikuara në të gjithë Francën të martën, me 100,000 protestues që mbushën rrugët e kryeqytetit të vendit.

Pamjet e shpërndara nga mediat e huaja, treguan bomba tymi që lëshoheshin nga protestuesit jashtë hyrjes së aeroportit Biarritz dhe zonës së konviktit të terminalit, përpara se një njoftim evakuimi të dëgjohej mbi altoparlantët.

Në fillim të këtij muaji, u shfaqën skena të grumbujve të qeseve me mbeturina që mbushnin lagjet pariziane, pasi grevat masive kundër reformave prekën shërbimet e grumbullimit të plehrave të qytetit.

Ndërsa presidenti francez, Emmanuel Macron është shprehur se nuk do të tërhiqet nga nisma e ndërmarrë. Si pasojë e gjendjes së krijuar në Francë, mbreti britanik, Charles III shtyu vizitën e tij në Paris që do të ishte para jashtë vendit që prej marrjes së kurorës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:11
Protestat e dhunshme në Francë për pensionet, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

FRANCË- Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme autoritetet  morën vendimin për të mbyllur Kullën Eiffel, që është edhe simbol i Parisit.

Një vendim i tillë u mor pas paralajmërimeve të demonstruesve radikalë se “do e shkatërronin kullën” në shenjë protestave kundër qeverisë së Macron. 

Vendi ka hyrë në ditën e 10-të të demonstratave mbarëkombëtare. Protestat gjithëpërfshirëse kanë paralizuar shërbimet kryesore në të gjithë vendin në javët e fundit lidhur me propozimin e Macron për të rritur moshën e pensionit për shumicën e punëtorëve nga 62 në 64 vjeç, një veprim që ka shqetësuar ligjvënësit e opozitës dhe sindikatat.

B.V/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Tensionet në Serbi, Macron dhe Scholz nesër takim të ndara me Osmanin dhe Vuçiç në Moldavi

Tensionet në Serbi, Macron dhe Scholz nesër takim të ndara me Osmanin dhe Vuçiç në Moldavi