Frika nga pandemia e COVID-19, Koreja e Veriut vendi i parë që tërhiqet nga pjesëmarrja në Lojërat Olimpike

Simbol i Lojërave Olimpike

Simbol i Lojërave Olimpike

Pandemia e COVID-19 ka ndryshuar rrjedhën dhe mënyrën e jetesës sonë, si dhe ka kufizuar shumë ngjarje të rëndësishme sportive, si ajo e Lojërave Olimpike.

Koreja e Veriut, u bë vendi i parë në botë i cili “braktisi” pjesëmarrjen në Lojërat Olimpke të Tokios, në Japoni për shkak të frikës nga koronavirusit.

Lajmi u bë me dije nga Ministria e Sporteve të Koresë së Veriut, përmes faqes së tyre të internetit,  ku lajmëruan se pas një takimi me ekspertë të posaçëm më 25 prill, u vendosë se vendi nuk do të merrte pjesë në Lojërat Olimpike për të mbrojtur qytetarët nga COVID-19.                      

Lojërat Olimpike ishin planifikuar të mbaheshin në 2020 por për shkak të pandemisë ato u shtynë për këtë vit, megjithatë situata dhe masat anti-COVID po i vështirësojnë sërish.

Organizatorët, lajmëruan se këtë vit, eventi më i rëndësishëm sportiv, do të zhvillohet pa praninë e spektatorëve të huaj.  

Lojërat Olimpike në Japoni dhe do të mbahen nga 23 korriku deri më 28 gusht, ndërsa paraolimpiada nga 24 gusht deri më 5 shtator

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Teksas/Autori i masakrës postoi 3 ditë përpara armët në Instagram