Futi në panik klubin e Interit, si mbrojtësi ‘u zhduk’ sapo u martua

Futi në panik klubin e Interit, si mbrojtësi ‘u zhduk’ sapo u martua

Taribo West

Taribo West, sot 49 vjeë. Ish-mbrojtësi nigerian në 1997 ka qenë pjesë e Interit dhe me pas kaloi të Milani po në Itali, duke qenë transferimi i radhës mes “kushërinjve”.

Bëma më e madhe e lojtarit është regjistruar te Interi. Ishte janari i 1998 dhe nigeriani pas pushimeve të Vitit te Ri “u zhduk”. Asokohe nuk ishin mjetet teknologjike që janë sot dhe të gjithë u futen në panik.

Çfarë ndodhi? Taribo më 1 shkurt 1998 u rikthye me Interin ne stërvitje dhe kur kapiteni legjendar Javier Zanetti e pyeti se ku ishte, ai tha: “Kapiten, u martova. Sipas traditës sonë kemi një muaj pushim pas martese”. Më pas vijoi të luante.

Milan, Derby ne huazim, serish Milan, K’Lauten, Partizani Beogradit, Al Araby, Playmouth dhe dy ekipe në Nigeri e Indi, kjo është karriera e ish-mbrojtësit me 42 ndeshje edhe në kombëtare.

Me 1 tetor 2007 ai u tërhoq nga futbolli ne moshen 32-vjeçare. Para se te zgjidhte Derbyn, edhe Liverpool e kërkonte ne ekip.

Nga 2014 ai është pastor i krishtere dhe ka kishën e tij në Lagos.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kevin, lulet dhe shokët e tij në Tiranë

Kevin, lulet dhe shokët e tij në Tiranë