G7 premton 20 miliardë dollarë për të mbështetur financat e Ukrainës gjatë pushtimit rus

G7 premton 20 miliardë dollarë për të mbështetur financat e Ukrainës gjatë pushtimit rus

Ministrat e financave të vendeve të Grupit të Shtatë (G7) kanë premtuar 19.8 miliardë dollarë për të mbështetur financat e Ukrainës gjatë pushtimit të Rusisë, tha një deklaratë nga grupi të premten.

Në deklaratë, G7, një organizatë e liderëve nga disa prej ekonomive më të mëdha në botë: Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, tha se fondet do të përdoren për të ndihmuar Ukrainën të mbyllë hendekun e saj financiar. dhe të vazhdojë të sigurojë ofrimin e shërbimeve bazë për popullin ukrainas.

“Ndërsa trajtojmë gjithashtu nevojat humanitare dhe të tjera materiale të Ukrainës, ne njohim, në veçanti, nevojat urgjente të Ukrainës për financim afatshkurtër”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se fondi i propozuar prej 19.8 miliardë dollarësh është “përveç njoftimeve të fundit për mbështetje të mëtejshme ushtarake dhe humanitare.”

“Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Ukrainës gjatë gjithë kësaj lufte dhe më gjerë dhe jemi të përgatitur të bëjmë më shumë sipas nevojës”, tha grupi.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Vrau në oborrin e shtëpisë vëllanë e vrasësit të babait, prokuroria kërkon dënim me 8 vite burg për 17-vjeçarin në Lezhë

Vrau në oborrin e shtëpisë vëllanë e vrasësit të babait, prokuroria kërkon dënim me 8 vite burg për 17-vjeçarin në Lezhë