Gjakmarrja që i mori jetën Ardian Nikulajt, 16 vite më parë Londra refuzoi ekstradimin e Pjetër Lekstakajt! Akuzohej për një vrasje në vitin 2000

Konflikti me viktima nga të dyja palët, mes fiseve Lekstakaj dhe Nikulaj, i nisur që prej vitit 1996 ku mbeti i vrarë i pari vëllai i Ardian Nikulajt, Ismaili, e ka përballur edhe më herët shtetin shqiptar me kërkesë ekstradimi për po të njëjtat seri vrasjesh me Britaninë e Madhe. Në vitin 2007, ishullorët refuzuan ekstradimin drejt Shqipërisë të Pjetër Lekstakaj, të cilin autoritetet shqiptare të asaj kohe e kërkonin si autor të një vrasjeje që e kishte kryer në vitin 2000. Në një artikull të shkruar nga e përditshmja britanike “The Times” në vitin 2011, i cili trajton fenomenin e vrasësve shqiptarë që arrijnë t’i shpëtojnë ekstradimit duke gjetur hapësira në Britani përmes të drejtave të njeriut, mes 4 shqiptarësh, analizohet edhe Pjetër Lekstakaj. Për të, “The Times” shkruan se ishin ligjet e të drejtave të njeriut që e ndihmuan që të mos ekstradohet.

“Ligjet e të drejtave të njeriut ndihmuan gjithashtu Pjeter Lekstakaj të fitonte një apel kundër ekstradimit në Shqipëri. Në vitin 2000, ai u shpall fajtor në mungesë për vrasjen e një fqinji për një mosmarrëveshje për tokën në vitin 1999 dhe për armëmbajtje pa leje. Ai mori një dënim me 10 vjet burg”, shkuan e përditshmja britanike “The Times”.

Më tej, gazeta britanike shkruan se Pjetër Lekstakaj ishte regjistruar fillimisht atje si shtetas kosovar, por në momentet që Apeli pranoi të mos e ekstradoj ka probleme shëndetësore, përfshirë mungesën e shikimit, stres apo depresion, të cilat i përdori si argumenta për të mos u kthyer në Tiranë.

“Lekstakaj, i cili tani është me shikim të pjesshëm dhe ecën me shkop, iku në Britani ku edhe ai pozoi si refugjat kosovar dhe iu dha leja e pacaktuar për të qëndruar. Ai u arrestua në vitin 2007 pasi shqiptarët kërkuan ekstradimin e tij. Ai argumentoi se, sipas ligjeve të të drejtave të njeriut, ai duhej të qëndronte në Britani për t'u trajtuar për çrregullime të stresit post-traumatik dhe depresion. Gjykata ra dakord. Në shtëpinë e tij në Birmingham, gruaja e Lekstakajt tha se burri i saj ishte shumë i shqetësuar për të folur dhe këmbënguli se ai ishte i pafajshëm. Ajo shtoi: "Ai po vuan nga stresi post-traumatik dhe është shumë i dëshpëruar për shkak të gjithçkaje që i ka ndodhur”, vijon “The Times”.

Duke cituar burime nga Interpol Tirana në vitin 2011, “The Times” shkuan se këto ligje po përpdoren nga shqiptarët si mur për ndalim të ekstradimit.

“Një burim i Interpolit në kryeqytetin shqiptar, Tiranë tha: “Ligjet e të drejtave të njeriut po përdoren vetëm si mur për të ndaluar ekstradimin e disa prej kriminelëve më të kërkuar në Shqipëri”, thuhet në artikull.

Autoritetet shqiptare tashmë e kanë nisur kërkesën për ekstradimin e porositësit shqiptar Edmond Haxhia dhe katër anglezëve Steven Hunt, Thomas Mithan dhe Harriet Bridgeman, të arrestuar vetëm pak ditë pas arratisjes nga Shqipëria. Në datën 5 maj nisin procedurat e ekstradimit, një proces që pritet të zgjas në të gjitha shkallët e gjyqësorit britanikë për të paktën 5 apo 6 muaj. Si shqiptari Haxhia dhe 3 britanikët, do të tentojnë edhe këtë herë që përmes manovrave të tjera të të drejtave të njeriut të mos ekstradohen.

Në kërkim për vrasjen e Ardian Nikulaj janë britaniku tjetër, Harry Simpson dhe vrasësi portugez Ruben Saraiva, që u larguan nga vendi ynë përmes pikës kufitare të Kapshticës. Kërkimet për ta vijojnë, por akoma nuk janë lokalizuar.

Pjesë nga shkrimi i 'The Times'

 

1683125025_pjeterlekstakaj.jpg

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/05/2023 00:42

  Ato /te drejtat e njeriut/ sipas briteve vlekan vetem per vrasesit! Po viktimave qe ju mor e drejta me bazike e njeriut-/e drejta e jetes/,nuk kane te drejte per drejtesi?! Na u qakan hallin e depresionit,stesit e budallalleqeve te tjera krimineleve,semundje te cilat jane me te perhapura se gripi ne bote,po familjet e viktimave,apo dhe viktimat qe u kane shpetuar atentateve momentalisht,nuk vuajne nga stresi,depresioni e ankthi?!

  Përgjigju
  • kristi: 10/05/2023 14:58

   ato duhen kthy mrapsht

 • Zef Froku: 03/05/2023 19:39

  O njerez, nese nuk garantohet gjygj i pavarun dhe i drejte nuk ka ekstradim. Nese rrezikohet jeta me gjakmarrje, nuk ka ekstradim dhe gjykata angleze eshte ai qe i vlereson kushtet, jo rilindasit. A do te ndikoj politika ne gjygj? A rrezikohen nga nikulajt po erdhen ketu e rrasen mren ne burg? Po

  Përgjigju
 • San Giovanni: 03/05/2023 18:21

  Habitem me britanikët! E kanë mbushur ishullin e tyre me vrasës dhe kriminelë dhe u refuzojnë qëndrimin djemve që shkojnë për të punuar!

  Përgjigju
 • Gazi: 03/05/2023 18:08

  Pse Londra nuk i ekstradon ata qe kryejn krime ne Angli? Cfar te drejtash njerezore flasin kta? Vrasesit do vijn te bejn denimin ne Shqiperi. A ka nje mareveshje te perbashjet per estradim?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Çollaku për ‘5 Pyetjet’: Agresion ushtarak, Vuçiç synonte ankesimin e pjesës veriore të Mitrovicës

Vrasja e policit në Kosovë, Çollaku për ‘5 Pyetjet’: Agresion ushtarak, Vuçiç synonte ankesimin e pjesës veriore të Mitrovicës