Gjirokastër: Besimtarët ortodoksë kremtojnë lindjen e Krishtit

Besimtarët ortodoksë në Gjirokastër, kanë festuar ditën e shënuar të lindjes së Krishtit.

Me qindra besimtarë, u janë drejtuar dy kishave ortodokse në qytet atë të Mitropolisë në pjesën muzeale të qytetit dhe Kishën e Shën Mihajllos në lagjen Varrosh.

Qysh në orët e para të mëngjesit një grup i madh besimtarësh janë mbledhur në të dy kishat e qytetit për të pritur simbolikisht ardhjen e Krishtit.

Mesha e parë është mbajtur në orët e fundit të një dite më parë duke vijuar në orët e para të mëngjesit të sotëm.

At Nikollaj në kishën e Shën Mihajllos, ka mbajtur meshën për besimtarët ortodoksë ku ka uruar të gjithë paqe dhe mirësi.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lorenci i kërkon ndjesë Keisit: Më fal nuk e dija që gjerat mund të shkonin kështu