Gjykata e Lartë rikthen për shqyrtim ankimin e Shullazit për regjimin '41 bis': Ka parregullsi në vendimin e Apelit, ta shqyrtojë një tjetër trup gjykues

Gjykata e Lartë rikthen për shqyrtim ankimin e Shullazit për regjimin '41 bis': Ka parregullsi në vendimin e Apelit, ta shqyrtojë një tjetër trup gjykues

Emiljano Shullazi

Gjykata e Lartë ka rikthyer për shqyrtim ankimin e Emiljano Shullazit për regjimin 41 bis. Shullazi u ankua në Gjykatën e Apelit por kërkesa e tij u refuzua.  

Gjykata e Lartë ka thënë se në vendimin e Apelit ka pasur parregullsi si dhe duhet ta shqyrtojë një tjetër trup gjykues. Nëpërmjet mbrojtjes, Shullazi është ankuar për shkelje të të drejtave të njeriut pas izolimit ën regjimin 41 bis.

'Për të drejtat dhe trajtimin e të dënuarve me burgim dhe të paraburgosurve;' si dhe të udhëzimit nr 5, dt 28.06.2019 të Ministrit të Drejtësisë 'për procedurën e brendshme të trajtimit të kërkesave për vendosjen e të dënuarve dhe të paraburgosurve në burgun e sigurisë së lartë'. K.Pr.Administrative. '

1657266101_242624d2e35f4c04b52118b27400e9fb.jpg

Ankesa e Emiljano Shullazit në Apel.

Prej 1 gusht Banda e Emiljano Shullazit, por edhe Arbjon Aliko dhe Genci Balla janë të dënuarit e parë që provojnë qelitë e izolimit. Transferimi i Emiljano Shullazit, Blerim Shullazit, Gilmando Danit, Endrit Zelës dhe Endrit Qyqjes nga qelia e zakonshme e vuajtjes së dënimit në atë të izolimit sipas rregullave të reja në fuqi, pas deklaratës së drejtuesve më të lartë të shtetit për nisjen e regjimit '41-bis'. 

Pas 83 seancash gjyqësore të zhvilluara në dy vite Gjykata e Posaçme e Apelit dënoi me vendim të formës së prerë me 55 vite burg Emiliano Shullazin dhe grupin e tij, nën akuzën e gjobëvënies dhe krijim të grupit të strukturuar kriminal, Emiliano Shullazi është dënuar me 14 vite burg, ndërsa me 12 vite burg u dënua Gilmando Danin, Endrit Qyqja me 10 vite, Indrit Zela me 10 vite dhe Blerim Shullazi me 9 vite burg.

Emiljano Shullazit vijon të jetë në hetim nga SPAK  për akuzën e “Vrasjes në rrethana cilësuese”  të Vajdim Lamajt dhe Klodian Saliut, ngjarje kjo e ndodhur në muajin shkurt 2005 në Tiranë. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 08/07/2022 13:58

  Tani këta duhet të dalin se iu duhen për zgjedhjet lokale, kjo ështé Rilindja komuniste që e duan

  Përgjigju
 • Tirona: 08/07/2022 12:39

  SPAK a ësht nterezi me kto akuza apo jo?? Akuza në rrethana cilësuese të Klodian Sakiut e të Vajdinit ??? A jeni në terezi mër se lat nom e po merni njerëz nqaf kot

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit