Sot u izolua në regjimin e posaçëm '41-bis' banda e Emiljano Shullazit! Avokati: Do e apelojmë! Në listë edhe vrasësi i efektivit të RENEA-s në Lazarat

Banda e Emiljano Shullazit

TIRANE-Dy ditë pas deklaratës së drejtuesve më të lartë të shtetit për nisjen e regjimit '41-bis' në Shqipëri, sot janë futur në këto qeli disa nga ata që cilësohen si kokat e krimit, persona me rrezikshmëri të lartë. Banda e Emiljano Shullazit, por edhe Arbjon Aliko dhe Genci Balla janë të dënuarit e parë që provojnë qelitë e izolimit.

Report Tv mëson se ditën e sotme është bërë transferimi i Emiljano Shullazit, Blerim Shullazit, Gilmando Danit, Endrit Zelës dhe Endrit Qyqjes nga qelia e zakonshme e vuajtjes së dënimit në atë të izolimit sipas rregullave të reja në fuqi. Transferimi është pa probleme. Avokati i tij, Vladimir Meçi e ka cilësuar si një show propagandistik që ka për qëllim fshehjen e dështimit të SPAK dhe se do të apelojnë vendimin të hënën.

Grupi i Shullazit është duke u përballur me drejtësinë në Gjykatën e Apelit të Posacëm pasi është i dënuar nga shkalla e parë për "Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie pasurie", kryer në bashkëpunim, "Kanosje për shkak të detyrës" në bashkëpunim, "Grupi i strukturuar kriminal".

Ligji për regjimin e posaçëm njohur si "41-bis" i përshtatur nga Italia ka hyrë në fuqi prej Janar 2019 por zbatimi i tij është vonuar për mungesë të SPAK që u ngrit vetëm në dhjetor 2019. SPAK prej marsit dërgoi shtatë kërkesa në zyrën e Etilda Gjonajt, që u konfirmuan. Të izoluarit janë të dënuar për krime në kuadër të grupeve kriminale si trafik doge, shantazh, vrasje, shfrytëzim prostitucioni, etj.

Regjimi "41-bis" është qëndrimi prej një periudhë deri në një vit në një dhomë të monitoruar me kamera 24 orë, pa takime pa kontakt me botën jashtë, pa të drejtë të televizorit në dhomë.  Burgu i Peqinit dhe 313-ta në Tiranë do të jenë ambientet ku do të izolohen anëtarët dhe krerët e organizatave kriminale të cilët edhe nga burgjet drejtojnë trafikun e drogës, prostitucionit, apo përfshihen në krime të rënda.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • òlkjnòp: 02/08/2020 15:15

  Te gjitha bandat kriminale krto 30 vjetet e demokracise kane nje emerues te perbashket. jane te gjithe turko mongol

  Përgjigju
 • Denis: 02/08/2020 10:44

  Emiljano Shullazi,do mbetesh djali i Tirones..ku i bone zap gjithe maloket dhe nuk te bente syri terr per njeri.ke ndihmuar miq e shok dhe pse historia jote u interpretua gjithmone nga njerez qe as e din e as kan per ta ditur ca ka ndodhur ne keto 20 vite.Gilmando,Tan Dajti,Eraldi,Ervini...te gjithe cunat jan me ty

  Përgjigju
  • Denisi: 03/08/2020 01:32

   @genti, I njof shume mire cunat.spo flas per origjinen po flas per ate cka u rriten.edhe Mili nuk eshte nga fshatrat por eshte ne hyrje te krujes.ke dhe rruge ne kruje me mbiemrin e tyre.po ti ske faj se dhe ata qe kan ardh 2002 i thon vetes Tiranas

  • Eri: 02/08/2020 22:32

   Denis dukesh qe je provokator dhe spijun policie. A ke gjo tjeter.

  • genti: 02/08/2020 17:38

   a se harrova pervec tan dajtit qe eshte tirons as eraldi as ervini skan qene nqs e ke per erld harshoven ka qene gjirokastrit dhe nqs e ke per ervin boroven ka qene shkodran!

  • genti: 02/08/2020 17:23

   duke qe e njifke mire fare! eshte nga fshatrat e krujes ska lidhje me tironen fare

  • Visar: 02/08/2020 17:09

   Emiljano prej kruje osht o Bos si mund tjet djal i tiranes

 • Iris: 02/08/2020 02:44

  Kete quakan burg izolimi ! Ky s'qenka burg por hotel,me ambiente te gjera me wc e dush Brenda! Shikoni burgjet e U.S.A.them per ato te zakonshmet ,gjeresine e kane pak me te madhe se banja e ketyre ,krevatet dysh,tip marinari ,dushe te perbashket dhe idiotet tane ankohen!

  Përgjigju
 • polici: 01/08/2020 20:13

  ta gezoni shtepine e re ...tani e dime qe nuk prisni vizita se esht virusi por kur te dilni nga aty do e pini nji kafe me shoket.kujdes dorjanen se ju nxjerin vidjon ne yuotubee na e humbni burrerine

  Përgjigju
 • Prokurori: 01/08/2020 19:25

  Paligjshmeri totale . Abuzim haptazi me ligjin dhe detyren . Me kete ritem mjafton nje supozim i Etildes dhe do futen shitesit e bananeve per evazion fiskal ne 41Bis , se ato qe duhet te jene aty realisht jane neper resorte .

  Përgjigju
 • jani: 01/08/2020 16:37

  JAM dakort me opinionin e cecos me bicak..kurse per keta kriminelet ordinere propozoj te varen...

  Përgjigju
 • Loku: 01/08/2020 15:15

  Ne hotel me 5 yje jan perseri, me ato krime qe kan kryer. Vajdin Lame dhe Enver Stafuka kan për ta qitur shpirtin nga trupi, ty dhe bashkepuntoreve ne krim.

  Përgjigju
 • O tej: 01/08/2020 13:51

  Po qenin Berishe dhe kokelopen Meta kur do ti futni ne regjimin bis 41?

  Përgjigju
  • urime per shpine e re: 01/08/2020 21:35

   Po ik o ceco, rripi me bicak e kriposi ti. telendar

  • Oooo tejjjj: 01/08/2020 14:44

   Skenderbeut ti rrush topet

  • Ooooo tej: 01/08/2020 14:24

   Haaaaaaa, keta qenat do venë si miu aty pasi banditi jot rilindas, ose me sakte skenderbeu ti kete shijuar nja 20 vite brenda ne ato qeli. Good luck.

  • Ceco me bicak: 01/08/2020 14:22

   Cfar burgu mo ata duhen rjepur te gjalle me bicak e tu hedhesh kripe deti ne trup?

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Fenomeni Merkel: Arkitekte e kompromisit dhe menaxhuese e krizave