Gjykata Supreme e SHBA rrëzon kërkesën e Republikanëve për shfuqizimin e 'Obamacare'

Gjykata Supreme

Gjykata Supreme ka refuzuar ditën e sotme kërkësën e Republikanëve që ishin të mbështetur nga adiminstrata e ish-presidentit Donald Trump, për shfuqizimin e ligjit të kujdesit shëndetësor të quajtur ‘Obamacare’.

Trupa Gjykuese e Supremes e ka rrëzuar kërkesën e Republikanëve me 7 vota pro dhe 2 kundër.

Administrata e Presidentit Joe Biden në Shkurt nxiti Gjykatën Supreme të mbështesë ligjin ‘Obamacare’, duke përmbysur pozicionin e marrë nga qeveria  Trump, i cili la detyrën në Janar.

Vendimi erdhi në një proces gjyqësor nga Texas dhe 17 shtete të tjera të qeverisura nga Republikanët dhe më vonë u bashkua me administratën e Trump. Një koalicion prej 20 shtetesh, duke përfshirë Kaliforninë dhe New York-un e qeverisur nga Demokratët dhe Dhoma e Përfaqësuesve ndërhynë për të ruajtur ‘Obamacare’ pasi Trump refuzoi të mbrojë ligjin.

Republikanët e kundërshtuan ashpër ‘Obamacare’ kur u propozua. Administrata Trump bëri hapa për të penguar ligjin.

Ndërkaq presdenti në detyrë Joe Biden është zotuar të zgjerojë aksesin në kujdesin shëndetësor dhe të mbështesë ‘Obamacare’. Biden dhe demokratët e tjerë kishin kritikuar përpjekjet e Republikanëve për të goditur ligjin në një kohë kur SHBA po luftonte me COVID-19.

Obamacare është miratuar në vitin 2010 dhe është mbajtur 3 herë në fuqi nga Gjykata Supreme. Por, gjatë qeverisjes së presidentit Donald Trump është kërkuar rrëzimi i ligjit Obamacare me pretendimin se favorizonte një grup të caktuar individësh.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritetet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shkrimi i analistit të ndjerë Andrea Stefani në 2016: Të dashur amerikanë, këlyshi që vetë e toleruat, po ju tregon dhëmbët