‘Gjysmë-jeta e Marie Curie’, te Metropoli me Yllka Mujon e Armela Demaj! ‘Triptiku’, tri vepra të Puçinit në Opera! ‘Mbretëresha e borës’ te ‘Migjeni’!

Art, kulturë dhe spektakël, në vijim, rubrika “Ciceron”, ju njeh me aktivitetet që mund të ndiqni sot në Tiranë dhe disa qytete të vendit.

1.     Shfaqja "Gjysmë-jeta e Marie Curie" nga Lauren Gunderson jetësohet  nga sot në orën 19.00 deri në 3 mars në Teatrin Metropol në Tiranë, me regji të Armela Demaj, e cila interpreton në skenë me aktoren Yllka Mujo.

2.     Produksioni i ri i Teatrit të Operas "Triptiku" me tre vepra të Giacomo Puçinit performohet nga sot në orën 19.00 deri në 3 mars në Teatrin e Operas.

3.     Vijon sot në orën 19.00 në skenën e Teatrit Eksperimental shfaqja “E kuqe” e John Logan dhe me regji të Altin Bashës. Pjesa, ku trajtohet tema e artit mes profesionalizmit dhe komercializmit interpretohet nga Gentian Zenelaj dhe Urim Aliaj.

4.     Natyra, jeta e përditshme dhe arkitektura tipike në fotografi, janë në fokus të ekspozitës  lëvizëse “Udhëtim në Japoni”, e kuruar nga Fatmir Juka që pret vizitorët deri në 11 mars në Bibliotekën Marin Barleti në Shkodër.

5.     Artisti Shpëtim Kërçova përmes ekspozitës fotografike "Vizitë e vonuar", që qëndron e hapur deri të premten në galerinë "Bazament art space" në Tiranë, ofron një udhëtim vizual përmes disa imazheve fotografike, shtypur në bardhezi nga një katalog i prodhuar në Romën e vitit 1941.

6.     Shtatë artistë suedezë nga Studio 44 e Stokholmit kanë çelur në galerinë 70 në Tiranë ekspozitën "Tranzicion" , që qëndron e hapur deri në 17 mars, duke shpalosur një koleksion veprash që provokojnë mendimin duke kapur thelbin e transformimit të tij në shumë forma.

7.     Gjyqet” e diktaturës në imazhet e fotografëve të Agjencisë Telegrafike Shqiptare, ekspozita e veçantë e kuruar nga Zef Paçi, Luçjan Bedeni dhe Lek M.Gjeloshi, qëndron e hapur deri në 24 mars në Muzeun Marubi në Shkodër

8.     Mbahet sot në orën 11.00 në teatrin “Migjeni” në Shkodër shfaqja për fëmijë “Mbretëresha e borës” me regji të Merita Smajës dhe me një kast të përzgjedhur aktorësh, përfshirë aktoren Drande Xhaj.

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Plagosi me armë zjarri 27 vjeçarin se i ngacmoi të dashurën, arrestohet autori (EMRI)

Plagosi me armë zjarri 27 vjeçarin se i ngacmoi të dashurën, arrestohet autori (EMRI)