GOLAT/ Tre humbje radhazi për Tottenham, Aston Villa e mposht 1-2 në Londër! Man. United i shënon 3 gola Evertonit në Premier League

Tottenham 1-2 Aston Villa

E diela sportive në Premier League angleze të futbollit nisi me surpriza, teksa Tottenham humbi 1-2 në shtëpi nga Aston Villa për raundin e 13-të. Në 17:30 Manchester United fitoi 0-3 ndaj Everton në udhëtim, me Premier League që mbylli raundin e 13-të duke ndryshuar ekipin kryesues. Tanimë Arsenali ka marrë fronin e Man. City-t.

Në "Tottenham Hotspur Stadium" të Londrës, vendasit e Tottenham u mundën 1-2 nga Aston Villa për javën e 13-të në Premier League duke marrë kështu disfatën e tretë radhazi dhe dorëzuar te miqtë veç tri pikëve edhe vendin e katërt në klasifikim. Pas Chelsea dhe Wolves, tanimë Villa i merr tri pikët skuadrës së Postegoglu. Të parët në avantazh kaluan Spurs me Lo Celso në të 22 minutë, për t'u barazuar në shtesën e shtatë të pjesës së parë nga Torres. Në fraksionin e dytë ndeshja u bë e luftuar dhe me raste, teksa Uatkins vulosi tri pikët e Villas në minutën e 61. Edhe pse me gjysmë ore lojë në dispozicion, Tottenham nuk mundi të barazojë dhe tanimë i largohet kreut që disa javë më parë e mbante. Me 28-të pikë (sa Liverpool), Aston Villa merr pozitën e katërt në klasifikim, duke lënë Spursat në vendin e pestë me 26-të pikë. Në krye Arsenal me 30-të pikë.

Everton është "pa busull" dhe pas heqjes së dhjetë pikëve për parregullsitë financiare duket se është zhytur në fundin e renditjes. Blutë e Liverpoolit u mundën pasditen e së dielës 0-3 në shtëpi nga Manchester United për javën e 13-të në Premier League. "Djajtë" nga ana e tyre katapultohen në pozitën e gjashtë pas fitores së tretë radhazi, duke shuar zërat për largimin e trajnerit ten Hag.

Sfida në "Goodison Park" u zhbllokua pas vetëm tre minutave lojë nga Garnacho, që përfitoi nga asiti i Dalot për të shënuar mbase golin më të bukur të sezonit në Premier League për nga veprimi akrobatik. Në pjesën e dytë United dyfishoi me Rashford nga pika e bardhë, ndërsa Martial në të 75 minutë i dërgoi shifrat në 0-3. Me 24 pikë United mban vendin e 6-të, gjashtë pikë më pak se Arsenali kryesues. Everton ka vetëm katër pikë, duke qenë në vendin e parafundit.

Premier League - java 13-të, e dielë:

15:00 Tottenham 1-2 Aston Villa

17:30 Everton 0-3 Manchester United

Ora 19:28
VIDEO/ Man. United fiton 0-3 dhe 'fundos' Evertonin, Garnacho shënon golin e sezonit

Ora 18:02
VIDEO/ Garnacho mrekullon Man. United me supergol, u kujton 'Djajve' Rooney-n

Everton dhe Manchester United po luajnë për javën e 13-të në Premier League. Dueli nisi mirë për "Djajtë e Kuq", me United që kaluan në avantazh qysh pas tre minutave lojë. Ishte Garnacho që shënoi një perlë me roveshatë, kjo pas asistit të Dalot. Të gjithë me duart në kokë pas supergolit të argjentinasit, që u kujtoi tifozëve të United golin e ish-kapitenit Rooney, shënuar në të njëjtën mënyrë kundër Man. City-t vite më parë.

Ora 17:27
VIDEO/ Tottenham merr humbjen e tretë radhazi dhe mbetet jashtë zonës Champions! Aston Villa e mund 1-2 me përmbysje