Grabitja në Fushë Krujë/ Biznesmeni dëshmitar në çështjen 'Shullazi' dhe jepte para me fajde

Teksa hetimet vijojnë për zbardhjen e grabitjes, të tjera detaje dalin në dritë ku biznesmeni njihej në zonë si një person që jepte para me fajde. Madje Nazmi Çungu ka qenë edhe dëshmitar në 2016 në procesin gjyqësor ndaj Emiliano Shullazit. Nazmi Çangu pohoi e njihte Ylvi Beqjan dhe se i kishte dhënë atij një shumë parash borxh. Policia vijon hetimet për zbardhjen e plotë të situatë të mëparshme të biznesmenit për të zbardhur dhe dinamikën e grabitjes së ndodhur sot.

Ylvi Beqja u gjend në vorbullën e debatit publik pas arrestimit të Emiljano Shullazit, një personazh i njohur i botës së krimit, ndërsa prokuroria e cilësoi si dëshmitar kyç për zbardhjen e kalimit të 20 % të ish­hotel Vollgës në portofolin e të arrestuarit.

Pronësia e ish­hotel Vollgës ishte kthyer në problemin kryesor të Ylvi Beqes. E rifituar me vendim të Komisionit të Kthimit të Pronave dhe e shitur tek kompania arabe për 800 mijë euro në vitin 1994, prona u bë më pas objekt i një kalvari të gjatë gjyqësor.

Beqja pranoi se iu drejtua për zgjidhje Emiljano Shullazit pasi ishte i pashpresë. Pohon se gjendej nën kërcënim të vazhdueshëm për jetën e tij dhe të djalit, ndërkohë që haste pengesa të pakapërcyeshme për regjistrimin e pronës në hipotekë.  Pas marrëveshjes me Shullazin, Beqja thotë se “kërcënimet u ndalën, pengesat u shuan dhe rifitova rehatinë e mëparshme.


Lajmi kryesor:

VIDEO/ Momenti kur grabitësit futen në banesën e biznesmenit për ta grabitur në Fushë Krujë! 10 persona të armatosur me maska dhunojnë dhe lidhin pronarin, marrin 100 mijë euro


I.K./LR/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Masakra e Lushnjës, ja si shpëtoi nga plumbat nipi i Aldo Bares, iku për t'u qethur tek berberi