Gruaja e tretë në historinë e Oscar-it, Jane Campion fiton çmimin 'Regjisori më i mirë'

Gruaja e tretë në historinë e Oscar-it,  Jane Campion fiton çmimin 'Regjisori më i mirë'

Jane Campion është gruaja e tretë në historinë e Oskarit që fiton regjisorin më të mirë. 

Pas Kathryn Bigelow në 2010 dhe Chloé Zhao vitin e kaluar, më në fund ishte radha e regjisores së Zelandës së Re (tashmë e nominuar 28 vjet më parë për Mësimet e Pianos ) për të fituar çmimin për uesterin e saj The Power of the Dog. Për mësimet e pianos kishte fituar çmimin për skenarin më të mirë. 

"Doja t'u them kandidatëve të tjerë, ju keni një talent të madh. Më pëlqen regjia sepse është një zhytje në një histori por mund të jetë dërrmuese, ata kanë përjetuar sfidën e një historie shumë të thellë. Falë gjithë ekuipazhi im, për Netflix, për familjen time. Ju mund t'i bënit të gjitha shumë qesharake. Falë një njeriu që nuk e kam takuar kurrë, Tomas Savage, i cili shkroi për mizorinë dhe të kundërtën e saj, mirësinë."


Lajmi kryesor:

Edicioni i 94-të, filmi 'Coda' fitues i çmimit Oscar! Will Smith qëllon me grusht Chris Rock në mes të skenës


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Meta publikon fjalimin e presidentit Regan: Është koha për udhëheqjen, vendimarjjen dhe qeverisjen

Meta publikon fjalimin e presidentit Regan: Është koha për udhëheqjen, vendimarjjen dhe qeverisjen