Haklaj: Jorida Tabaku në negociata me Berishën! Bardhi në shkelje me Statutin, të japë dorëheqjen nga sekretari i përgjithshëm

TIRANË- Ish deputeti i Partisë Demokratike, Azgan Haklaj hodhi akuza edhe në drejtim të Gazment Bardhit dhe Jorida Tabakut. Në një intervistë për Report Tv me gazetarin Arbër Hitaj, Haklaj tha se Bardhi ka shkelur statutin duke u emëruar si kryetar i grupit të PD në njjë kohë kur vijon të jetë Sekretar i Përgjithshëm, e ndërsa sipas tij, Tabaku po negocion me grupin e Sali Berishën.

“Bardhi në kundërshtim me statutin, kryetari i grupit s’mund të jetë Sekretar i përgjithshëm. Tabaku nuk ka pranuar se po negocion me Berishën, prandaj kryesia të mblidhet me urgjencë” shtoi ai.

Për këtë arsye, i bën thirrje Lulzim Bashës që të kthehet.

“Basha të kthehet dhe të marrë përgjegjësinë”, u shprehet Haklaj.

Për Haklajn, Berisha nuk është shumicë, e ndërsa sipas tij pas thirrjeve për t’u dhënë vulën me këtë pretendim, ai nuk i sheh aq “të pafajshme”.

“Tani duan vulën, kur të certifikojnë kandidatët fitues të Bashkë Fitojmë, shkojnë me vulën e partisë së Lirisë, e njëjta gjë edhe për Këshilltarët, pra i merr të gjitha Partia e Lirisë, Berisha i çdo në prit demokratët dhe votuan partinë e Lirisë, prandaj u bëj thirrje atyre që kanë votuar, Berisha mbetet pa parti, Meta do përpiqet që të faktorizohet dhe të bëjë llogaritë për zgjedhjet vendore të 2025”, tha Haklaj.

Haklaj tha se nuk ka nevojë për thirrje për bashkim.

“PD ia doli që të kemi një parti euroatlantikë. PD është e hapur, jemi të bashkuar, ne i kemi ftuar herë pas here demokratët, PD nuk përdoret më për interesa personale dhe sulmeve ndaj SHBA”, shtoi ai.

Në fund, dorëheqjen e Enkelejd Alibeaj e cilësoi si akt burrërie.

Bardhi u zgjodh sot kryetar i grupit të PD me 33 vota pro, mes tyre edhe nga Lulzim Basha.

B.K./B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Linda: 31/05/2023 15:53

  Po kete hutaqin Bardhin qe ben ham ham dhe e sjell pak verdall Tabaku qe luan ne prapaske eshte nje rrezik shume i madh per vendin per faktin se ajo eshte dhe ne krye te negociatave.Duhen bere levizje urgjente per te shpetuar njehere e mire nga keta peng marres te demokracic.

  Përgjigju
 • demokratet me dy fytyra: 19/05/2023 22:44

  Dhe komedia vazhdon.Ata qe mbeshteten kandidatet e foltores (Bardhi,Koreshi,Cupi ,Tabaku e te tjere pas tyre,pa harruar ketu Mziun e Sulen Dashnor) tani kane lobuar te kene njeriun e tyre ne krye te partise.Kjo eshte komedi me shume akte! Ka te drejte zoti Haklaj.Kjo eshte per te qeshur e per te qare njekohesisht.S'di njeriu nga t'ja filloje e ke te besoje.Te gjithe ja kane me hile partise dhe bejne llogarite e tyre personale.Kjo nuk duhet te lejohet nese ka akoma ne ate konglomerat fytyrash njerez qe kane sado pak ndershmeri!E lane Bejkon vetem ne fushate dhe tani o burra kush te perfitoje me shume pozite !Turp!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelja të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati Ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelja të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati Ish-drejtori i burgut të Kosovës