21 janari/ I vetmi proces i hapur padia e Gardës për Prendin e Llupon: Të paguajnë dëmin financiar që iu shkaktua shtetit me dëshmpërblimin për familjarët e të vrarëve

Ndrea Prendi dhe Agim Llupo

I vetmi proces gjykimi i hapur nga drejtësia shqiptare ende pa vendim për '21 janarin' është padia e gardës ndaj Agim Llupos dhe Ndrea Prendit, ish shefit të gardës.

Garda kërkon nga ta pagesë e dëmit financiar që shteti ka paguar për viktimat e 21 janarit.

Padia është në fazë gjykimi në Gjykatën Administrative në Tiranë. Kjo padi është zgjatur prej mbi 2 vitesh pasi fillimisht është vendosur moskompetencë por ka qenë Gjykata e Lartë e cila ka vendosur se i takon Gjykatës Administrative ta shqyrtojë.

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama publikon video nga kantieri i ndërtimit në Fushë-Krujë: Pas disa muajsh do jetë një ndër lagjet më të bukura në Shqipëri