Historike në Serie A, ndeshja e Interit do gjykohet nga një ekip arbitresh vajza

Historike në Serie A, ndeshja e Interit do gjykohet nga një ekip arbitresh vajza

Gjyqtaret që do vendosin drejtësi në Inter - Torino

E diela do jetë një ditë historike për futbollin elitar italian. Për herë të parë një trupë arbitresh femra do vendosin drejtësinë në Serie A dhe kjo do ndodhë në Inter - Torino e cila luhet të dielën në 12:30.

Maria Sole Ferrieri Caputi do të mbështetet nga asistentet Francesca Di Monte dhe Tiziana Trasciatti. Gjyqtarja dhe dy asistentet ishin të parat që drejtuan së bashku një ndeshje në Itali në 2022, në duelin Frosinone-Ternana, një nga ndeshjet e Serie B.

Në janar 2023, ata së bashku arbitruan për herë të parë në Kupën e Italisë. Napoli-Cremonese ishte vlefshme për fazën e 1/8.

Kujtojmë se Interi është shpallur kampion i Serie A dhe duket se drejtuesit e arbitrave kanë gjetur mundësinë për të bërë këtë lloj "eksperimenti", në një ndeshje që nuk do ketë peshën e tensionit në vendimet e marra.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lezhë/ Dy automjete përplasen me njëra-tjetrën, dëmtohen 8 makina të tjera! Një person i plagosur

Lezhë/ Dy automjete përplasen me njëra-tjetrën, dëmtohen 8 makina të tjera! Një person i plagosur