I dënuar për korrupsion, KPA përjashton për 15 vite nga sistemi i drejtësisë, ish-gjyqtarin Petraq Dhimitrin

Petraq Dhimitri

Ish-gjyqtari i Apelit të Durrësit do të qëndrojë jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vite. Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për përjashtimin e tij për shkak të korrupsionit.

Madje Gjykata e Posaçme e Apelit e dënoi Petraq Dhimitrin me tre vite burg për korrupsion, por ish-gjyqtari përfitoi ulje me 1/3 e dënimit pasi kishte kërkuar gjykim të shkurtuar. 

Fillimisht Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nisi procesin e verifikimit për Dhimitrin në nëntor të vitit 2019 dhe në 6 korrik të 2020 e përjashtoi atë nga sistemi i drejtësisë për 15 vite.

Petraq Dhimitri së bashku me Kliton Spahiun dhe Petrit Çenon janë dënuar për korrupsion për një udhëtim të tetorit 2014 drejt Spanjës, për të parë ndeshjen e futbollit midis Real Madridit dhe Barcelonës me shpenzimet e një biznesmeni shqiptar, Namik Sadikut, për të marrë një vendim gjyqësor në favor të tij.

Edhe ky i fundit i dënuar me 1 vit burg. Por para udhëtimit që i vuri pas hekurave, një tjetër udhëtim, edhe më i dyshimtë, ishte bërë nga dy prej gjyqtarëve (Spahiu dhe Dhimitri), më 2 tetor të 2014-ës, 22 ditë para udhëtimit për Madrid.

Dy gjyqtarët Klinton Spahiu, Petraq Dhimitri dhe biznesmeni Namik Sadiku, kanë udhëtuar nën shoqërinë e Artan Shqypit drejt Italisë, ku kanë qëndruar për tre ditë në shtëpinë e Ferdinando Mullos, një prej anëtarëve të rëndësishëm të organizatës mafioze “Camorra”,  i dënuar me 12 vjet e 6 muaj burgim për akuzën e vrasjes së ortakut të tij në një biznes në Itali, Salvatore Ridosso.

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me përfshirjen e aleatëve në listat fituese të PD-së?

Komento

Komente

 • ola: 24/11/2020 13:04

  1 pyetje kam; kur shkarkohesh nga keta 40 vjeç ( ndonje fakir ose qwe e ka bere m...mullar se tjeter kush jo) 15 vjet perjashtim nga drejtesia, 55 vjec ai duhet te kthehet me te drejta te plota ?! O REFORME PLERE, O REFORME QE ME 500 MIJE EURO TE KALON ....NE KPK DHE 1 MIL EURO .....E BLV NE KPA !!! TURP DHE MJERE KY POPUL !!!

  Përgjigju
 • None: 23/11/2020 22:42

  Shoku i Lul Bashes..... shikoni ne te kaluaren, kush ishte nje nga gjyqtaret qe i dha mandatin Lulit per dhjete vota....

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Qeveria e Kosovës merr vendimin për lehtësimin e masave anti-COVID-19! Nga lëvizja e qytetarëve, te tubimet dhe furnizimi me vaksinë