'I dha like modeles braziliane në Instagram', Vatikani nis hetimet mbi profilin e Papa Françeskut

Papa Frençesku

Vatikani ka vendosur të nisë një hetim të brendshëm për një lajm që ka qarkulluar ditët e fundit në mediat italiane.

Bëhet fjalë për një "like" që profili i Papa Françeskut në Instagram i ka dhënë një modeleje braziliane Natalia Garibotto.

Verifikimi ka nisur edhe nga vetë kompania e Instagram nëse ai ishte një gabim njerëzor, një falsifikim apo një hacker.

Sidoqoftë, ekipi që merret me menaxhimin e rrjeteve sociale të papës ka nisur një hetim për gjetjen e fakteve duke kërkuar që rrjeti i famshëm social të sqarojë se si një "like" mund të shfaqet nga llogaria zyrtare e Papës në fotot e modeles.

 Lajmi u publikua ditët e fundit nga disa media italiane dhe është shpërndarë në mijëra biseda në WhatsApp. Menaxherët e profilit të Papës në rrjetet sociale dyshojnë se ka qenë pirateri ndaj profilit të Papës.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kërcënoi të birin me thikë, policia e Devollit arreston 71-vjeçarin, 3 ditë më parë i ishte caktuar masa ‘detyrim paraqitje’ për dhunë në familje