U nxori gishtin e mesit protestuesve të Astirit, ambasadori i OSBE ndjesë publike: Respektoj protestat paqësore

TIRANË - Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt ka kërkuar ndjesë publike pasi i ngriti gishtin e mesit disa protestuesve të 'Astirit' që më herët kishin thirrur në kor ndaj tij, Turp-Turp.

“Do të doja t’u kërkoja sinqerisht ndjesë atyre që mund të kem fyer dje. Unë e respektoj të drejtën e shqiptarëve për të protestuar paqësisht”. Është ky reagimi i ambasadorit të OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt një ditë pas protestës së banorëve të Astirit kundër projektit të Unazës së Re, Banorët protestues ju drejtuan me fjalët "Shame on you" (Turp për ju) ambasadorit i cili ishte duke kaluar në trotuar pranë Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ku ishin arrestuar nga policia disa protestues që mbrëmë bllokuan rrugën, mes të cilëve edhe ish-deputeti Klevis Balliu.

Ambasadori teksa ishte duke ecur ngriti gishtin e mesit ndaj protestuesve, por një ditë pas këtij gjesti, ai ka kërkuar ndjesë publike duke thënë se e respekton të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht. Arrestimet e protestuesve janë bërë nga policia e Tiranës për shkak të bllokimit të rrugës, një vepër dënimi i së cilës është ashpërsuar në Kodin Penal i votuar së fundi në Kuvend.

Reagimi ne Twitter i ambasadorit

Banorët, mbështetur edhe nga ish-deputetë të opozitës ishin vendosur nga Unaza e Re tek Policia e Tiranës për të kërkuar lirimin e personave të arrestuar. 

Teksa dy ditë më parë protestuesit ju bindën policisë duke mos bllokuar rrugën dhe e zhvilluan protestën në trotuar, mbrëmjen  e djeshme lideri demokrat Lulzim Basha i cili doli i pari në mes të rrugës duke marrë edhe mbështetjen e banorëve që bllokuan njërin kahë të kalimit të automjeteve. 

Gjesti i ambasadorit per protestuesit para Drejtorise se Policise se Tiranes

"Shame on you" është një shprehje që të rinj të forumeve politike të PD e LSI shkruan në hyrjen e pallatit ku banon ambasadori në Tiranë, pas një proteste të opozitës joparlamentare (para zgjedhjeve të 30 qershorit). 

E gjithë kjo, erdhi pas reagimit të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë Bernd Borchardt lidhur me protestën e opozitës ku ai dënonte dhunën e përdorur prej saj në drejtim të institucioneve.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • Besi: 14/10/2019 21:39

  Nuk lahet dot me nje falje..ne cfaredo rrethanash eshte nje veprim i pafalshem

  Përgjigju
 • Proka: 14/10/2019 17:05

  Po ky qenka legen i vertete, po te bente kte sjellje ne shtetin e vet do ikte per leshe bi...ri..

  Përgjigju
 • Sari: 14/10/2019 16:03

  Po he o burre mos boj kshu se ska lidhje, edhe keta qe u nxorre gishtin nuk kane nai burrni te lodhur jane bishta pedeje...respekte

  Përgjigju
 • Troy: 14/10/2019 15:47

  Me falni, po si s`pyeti njeri pse u tregoi gishtin ky? A nuk ka qene valle objekt sulmi kohet e fundit nga gjithe opozita? Dhe i keni vete parasysh car sulmesh behen ne shqiperi nga mediat alla qimpeka...

  Përgjigju
 • Fahriu: 14/10/2019 15:09

  Falje duhet te kerkojn kta njerez injorant qe e provokojne pa shkak. Gishti mesit eshte pak per kta fshatar te frustruar

  Përgjigju
 • Iris: 14/10/2019 14:19

  Gishtin ja ka treguar Sali Berishes,Ilir Metes,Monika Metes,Lul Bashes & Co qe nxjerrin njerezit ne rruge per turpin e tyre.

  Përgjigju
 • Emi: 14/10/2019 14:19

  Tash 30 vjete shqipnija ska zote shpijete dhe nermal se bote tallet me ne.

  Përgjigju
 • Eni: 14/10/2019 14:17

  Te shash nje njeri te lire ne mes te rruges,nje ambasador eshte 1000 here turp per kete turm te perdorur keq nga PD-LSI.

  Përgjigju
 • donela: 14/10/2019 14:00

  Keta rrugecer qe i thone turp te kesh nje Ambasadori te nderuar meritojne edhe me keq se gishti,gishtin ja ka vene Sali Berisha dhe Ilir Meta per 30 vjet,njerez pa dinjitet.

  Përgjigju
 • Cfare: 14/10/2019 13:59

  Si kerkoi vetem ndjese????

  Përgjigju
 • Turp: 14/10/2019 13:58

  Turp i papare nga keta europiane do mesoj brezi i ri si te sillet

  Përgjigju
 • Populli: 14/10/2019 13:58

  Minimumi duhet ge jap doreheqjen

  Përgjigju
  • troy: 14/10/2019 15:49

   Po, pastaj te jape doreheqjen ambasadori BE, i SHBA, i Gjermanise dhe te gjithe ata qe i tregojne gishtin Lulit :)

  • Niku: 14/10/2019 15:09

   Keta e stresuan me parulla ne Shtepi, Nuk redpektojne institucionet, shko protesto para zyres se OSBE po deshe.×

Lajmi i fundit

John

Veliaj publikon pamjet e lagjes së re te “5 Maji”, Veliaj: . 3500 apartamente, s’ka kohë për pushim