I shpallur në kërkim pasi nuk kreu shërbimin e provës, arrestohet i riu në Mat, dënimin për armëmbajtje pa leje do ta vuajë në burg

I shpallur në kërkim pasi nuk kreu shërbimin e provës, arrestohet i riu në Mat, dënimin për armëmbajtje pa leje do ta vuajë në burg

Një 26 vjeçar është vënë në pranga nga policia e Matit pasi kërkohej për mbajtjen pa leje të armëve të ftohta. I riu me iniciale F.B nuk zbatoi dënimin alternativ të dhënë në vitin 2021 nga Gjykata e Matit për veprën penale të "Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta".

Për pasojë për 26 vjeçarin është caktuar masa e arrestit me burg me qëllim vuajtjen e dënimit prej 8 muajsh burgim për mbajtjen e armëve të ftohta.

“Këtij shtetasi, në vitin 2021, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Mat i caktoi dënimin alternativ “Shërbim provë”, për veprën penale "Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta". Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi duke qenë se nuk përmbushi detyrimet e dënimit alternativ të caktuar nga Gjykata, kjo e fundit ricaktoi ndaj 26-vjeçarit, masën e sigurisë “Arrest në burg”, me qëllim vuajtjen e dënimit prej 8 muajsh burgim, për mbajtje pa leje të armëve të ftohta”- thuhet në njoftimin e policisë.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Mat, për veprime të mëtejshme.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Kompania ruse bën deklaratën e fortë në kohë lufte: Ofrohen shpërblime për ushtarët që shkatërrojnë tanket Leopard dhe Abrams

Kompania ruse bën deklaratën e fortë në kohë lufte: Ofrohen shpërblime për ushtarët që shkatërrojnë tanket Leopard dhe Abrams