Ilir Meta tenton të korrigjojë deputetin e PS-së për Hajredin Pashën, por e bën më lëmsh

Ilir Meta tenton të korrigjojë deputetin e PS-së për Hajredin Pashën, por e bën më lëmsh

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

Ilir Meta është shprehur i prekur shumë për një gafë të deputetit socialist Toni Gogu, në një postim që ai ka bërë në rrjetet sociale. Gogu, ka shpërndarë këngën e Hajredin Pashës në facebook, duke shkruar se ai ishte heroi i dibranëve.

“170 vite këngë e lavdi, dedikuar Hajredin Pashës, heroit të gjithë dibranëve. Një prej dedikimeve që ndër breza është trashëguar e vijon të ngjallë njësoj emocione", shkruante Gogu në Facebook.

Postim që e ka korigjuar më pas duke shkruar “170 vite këngë e lavdi, dedikuar heronjve dibranë. Një prej dedikimeve që ndër breza është trashëguar e vijon të ngjallë njësoj emocione”. Gafa e deputetit të PS-së ka irrituar menëjerë mbështetës të opozitës, që përveç se e kanë bombarduar me komente, ka pasur edhe pastime e shkrime lumë, ku e përgjithësonin mungesën e kulturës historike si problem i mazhorancës.

E këtu ka ndërhyrë edhe Ilir Meta, i cili është shumë i pasionuar për historinë, sa kur ishte President dekoroi të gjithë heronjtë e hershëm e të rinj, që ishin dekoruar në të shkuarën.

"Vetëm 'Rilindja' mund ta ngatërronte Hajredin Pashën, me Legjendën e Dibrës dhe të mbarë kombit, Elez Isufin’, shkruan Meta në Facebook.

Në fakt, Elez Isufi, një nga emrat e njohur të luftrave për liri në zonën e Dibrës, ka lindur 20 vite më vonë betejës së zhvilluar në Fushën e Gjoricës, në vitin 1844, për të cilën bën fjalë kënga e njohur e “Hajredin Pashës”./TemA

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • GOLI: 20/03/2023 10:38

  ÇDO NJERI LEMSHIN TE MBAJ PER VETI...ESHTE FARE E QARTE: BURRAT E KATUNDĒVE TE LUMES SE EPERME DHE LUMES SE POSHTME,LUGINES SE RADIKES 12000 HAJREDIN FELLIQESIRA I KAN FUTUR NE DHE.

  Përgjigju
 • Demiri: 19/03/2023 21:00

  Jeni portali më i mirë në gjithë Shqipërinë. Ky artikull e tregon më së miri. Vazhdoni kështu sepse shqiptarët e meritojnë

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat