Indi, 324 njerëz kanë vdekur si pasojë e përmbytjeve masive në vendë

Foto nga përmbytjet në Indi

Si pasoj e reshjeve të forta situata në Indi ka marrë përmasa dramatike. Bëhet e ditur se me mijëra vetë kanë mbetur të bllokuar në shtetin jugor të Keralas, ku përmbytjet e furishme kanë marrë 324 jetë njerëzish.

Nga rëndimi i situatës, së fundmi dhe ushtria e vendit është përfshirë në përpjekje të shpëtimit.
Mirëpo, qindra trupa, e dhjetëra anije dhe helikopterë po ndihmojnë ne evakuimin e njerëzve pas atyre që cilësohen nga zyrtaret atje si përmbytjet më të këqija prej një shekulli.

Përmbytjet e furishme kanë bërë që shumë njerëz të mbeten të bllokuar nga ujërat dhe janë ngjitur në çatitë e shtëpive të tyre të përmbytura. Veç kësaj, gjendja e rënduar çoi në rajonin e prekur edhe vetë kryeministrin Narendra Modi, i cili mbërriti me avion në zonat e goditura e u takua me autoritetet lokale për të diskutuar krizën.

Sipas parashikimet e zymta kanë detyruar zyrtarët të japin alarmin e kuq, pasi do të ketë jave të tëra shirash të dendur musonike rrëshqitje të dheut dhe vërshime të dhunshme ujërash në vend. Erëra të forta parashikohen gjithashtu për të shtunën dhe të dielën.

Bëhet e ditur se që nga fillimi i sezonit të musoneve në qershor, në Indi kanë humbur jetën gati 1.000 vetë.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Makina përplas për vdekje kalimtarin në Elbasan, largohet nga vendngjarja autori