Indi, ndahet nga jeta kryefamiljari i familjes më të madhe në botë, më shumë se 180 anëtarë

Indi, ndahet nga jeta kryefamiljari i familjes më të madhe në botë, më shumë se 180 anëtarë

Është ndarë nga jeta një burrë 76-vjeçar që besohet të jetë kryetari i familjes më të madhe në botë në Mizoram të Indisë.

Ziona Chana, kreu i një sekti fetar që praktikonte poligaminë, vdiq të Dielën, duke lënë pas 38 gra, 89 fëmijë dhe 36 nipër e mbesa. Chana thuhet se vuante nga diabeti dhe hipertensioni.

Është e vështirë të thuash nëse Chana ishte me të vërtetë kryefamiljari i familjes më të madhe në botë pasi ka të tjerë që pretendojnë titullin. Megjithatë edhe për familjen e tij ka të dhëna kontradiktore. Të paktën një raport pretendon se ai kishte 39 gra, 94 fëmijë, 33 nipër e mbesa dhe një stërnip, që bënte që familja e tij të jetë në 181 persona.

Por rekord botëror apo jo, Chana dhe familja e tij janë një sensacion lokal, duke tërhequr turistë në fshatin e tyre në veri-lindje të Indisë.

Familja e madhe jeton së bashku në një shtëpi me katër kate të quajtur "Chuuar Than Run" ose Shtëpia e Brezit të Ri, me 100 dhoma.

Rezidenca është një atraksion i madh turistik në shtet, me njerëz nga e gjithë bota që vizitojnë fshatin për të parë një mënyrë jetese të familjes.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Chana ka lindur në vitin 1945. Ai u takua me gruan e tij më të vjetër, e cila është tre vjet më e madhe se ai, kur ishte 17 vjeç.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i Bashkë Fitojmë

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i Bashkë Fitojmë