Inspektorati Ndërtimor dhe Policia Bashkiake Tiranë zbarkojnë në FSHF! Inspektim ndërtimit të zyrave të reja, kushtoi 50 milionë euro! Administratori: Kontroll i befasishëm, na kërkuan lejen

Inspektorati ndërtimor dhe policia bashkiake zbarkojnë te Federata Shqiptare të Futbollit. Ende nuk ka asnjë informacion se pse po kryhet ky inspektim por mendohet se ka të bëjë me respektimin e kritereve në ndërtimin e zyrave të reja të FSHF-së si dhe ambienteve përreth, që janë 2 fusha stërvitore. Deri tani ky projekt ka kushtuar 50 milionë euro. 

Administratori i Shtëpisë së Futbollit, Hasan Gurabardhi tha në një prononcim për mediat se kontrolli ishte i befasishëm dhe se u kërkua leja.

‘Do vijnë sërish të hënën. Ne nuk ishim lajmëruar për këtë ardhje. Unë jam administrator i Shtëpsië së Futbollit. Ato kanë ardhur para një muaji dhe nuk kanë hyrë në detaje. Ishte një kontroll i befasishëm nga Ispektoriati i Ndërtimit dhe nga policia dhe kërkuan lejen.’- tha Gubardhi.

Kujtojmë se Bashkia e Tiranës, në cilësinë e aksionerit të Klubit të Futbollit, ka kërkuar hetim kombëtar dhe ndërkombëtar për shkeljet dhe korrupsionin 20 vjeçar të Armand Dukës në Federatën Shqiptare të Futbollit, duke përgatitur një dosje voluminoze për t’ia prezantuar FBI, DEA, NCA, Scotland Yard, SPAK, Prokurorisë së Tiranës, Krimit Ekonomik, Agjencisë së Pastrimit të Parave, AMA, Hetimit Tatimor, AKU, si dhe ambasadave Amerikane e Britanike në Tiranë. 

Beteja Veliaj-Duka vijon prej ditësh, ku kryetari i bashkisë Tiranë i kërkoi transparencë për zhdukjen e 2.1 milionë dollarëve të FIFA-s, ndërsa akuzon presidentin e federatës po përdor futbollin për politikë. Veliaj, në cilësinë e kryebashkikuat është aksioner i Shoqatës së Futbollit Tirana, ku Duka manipuloi zgjedhjet për kreun e shoqatës, ndërsa Veliaj nuk i njohu zgjedhjet. Veliaj ka depozituar ditën e sotme dy kallëzime penale, për sekretarin e përgjithshëm të FSHF dhe sekretarin e përgjithshëm të shoqatës.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Korigjim: 27/01/2022 13:55

    Te tabela e ndertimit prane kantierit te fshf, tregohet sa eshte kostoja e projektit. Ajo eshte e shprehur ne leke dhe eshte rreth 5 milion euro, Jo 50 milion.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Finalja e Conference League, Duka falënderon Ramën, Veliajn dhe të gjitha institucionet që ndihmuan në suksesin