Instagrami do të ndryshojë profilet e personave që kanë ndërruar jetë nga koronavirusi

Foto ilustruese

Instagram do të shtojë tipar të ri përkujtimor pas rritjes së vdekjeve të koronavirusit

Me numrin e  vdekjeve që po rritet për shkak të koronavirusit nëpër botë, Instagram po ndërmerr hapa për t’i ndihmuar njerëzit të kujtojnë të dashurit që kanë vdekur.

Platforma e njohur e mediave sociale po planifikon të shtojë një veçori të re të memorizimit të llogarisë që do të shohë fjalën "Kujtim" të shfaqet poshtë figurës së profilit të përdoruesve që kanë vdekur.

Sipas People, karakteristikat shtesë për të përkujtuar përdoruesit që kanë vdekur do të njoftohen së shpejti.

"Ne po bëjmë ndryshime për t'i ndihmuar njerëzit të identifikojnë nëse një llogari në Instagram i përket dikujt që ka ndërruar jetë",  thotë një zëdhënës nga Facebook, i cili bleu Instagramin në vitin 2012.

"Kjo përfshin një etiketim ‘Kujtimi’ që do të shfaqet në llogari, midis azhurnimeve të tjera që do të jenë në dispozicion brenda disa javësh. Do të kemi më shumë për të ndarë së shpejti", tha ai.

Pasi të jetë përkujtuar një llogari, Instagram do të mbajë faqen që të mos shfaqet në mënyra që mund të jenë shqetësuese për miqtë dhe familjen e personit.

Ata gjithashtu do të marrin masa për të mbrojtur privatësinë e personit të ndjerë duke siguruar llogarinë.

Për të kërkuar një llogari për të përkujtuar, të afërmit u kërkohet të japin prova për vdekjen, të tilla si një lidhje me një nekrologji ose artikull lajmesh.

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento

Komente

  • Alida Prizreni: 24/04/2020 15:42

    Te marrin masa pse mi mbyll te respektojnë rregullat

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E kritikuan pas denoncimit të zhurmave nga ndërtimet, reagon Braçe: Një përgjigje për të gjithë ata që më treguan karrigen dhe Erion Veliajn