Interi mbyll kapitullin e dinastisë 'Zhang', trofe dhe borxhe në Milano! Pronarët e rinj dhe procedurat

Interi mbyll kapitullin e dinastisë 'Zhang', trofe dhe borxhe në Milano! Pronarët e rinj dhe procedurat

Lautaro Martinez dhe Javier Zanetti festojnë trofeun e Serie A

Mjafton një letër njoftuese që Oaktree të mbyllë përfundimisht epokën Suning-Zhang dhe të bëhet pronari efektiv i Interit. Ky është hapi i parë që fondi kalifornian do të ndërmarrë në këto orë për të transferuar klubin zikaltër në të ardhmen dhe për të filluar procesin burokratik.

Një proces i mirëpërcaktuar që do të nisë nga dorëheqja e Bordit Drejtues aktual dhe emërimi i të riut, duke kaluar përmes pagesës tek Suning, të diferencës mes bilancit të huasë (rreth 380 milionë euro) dhe vlerës së shoqërisë që do jepet nga eksperti, hapi i nevojshëm për t'u bërë pronar i më shumë se 99 përqind të aksioneve. Megjithatë, ndeshja më e rëndësishme do të luhet pikërisht rreth vlerësimit të Interit.

Oaktree, shkruan Corriere della Sera, në fakt tashmë ka marrë një vlerësim nga ekspertë të pavarur, prej 850 milionë eurosh, përfshirë edhe borxhet . Një shifër që Suning me siguri do ta konsiderojë të ulët dhe që do ta mbyllte me një shenjë të kuqe jo të parëndësishme menaxhimin kinez të klubit. Nëse një marrëveshje nuk arrihet në një afat shumë të shkurtër, Oaktree do të shkojë drejt e në rrugën e saj pavarësisht nga reagimi i Steven Zhang dhe Suning, që mund të kërkojnë më shumë se 850 milionë euro, duke qenë të detyruar të shesin aksionet.

Inter feston titullin

Hapi tjetër themelor është padyshim emërimi i bordit, anëtarët e bordit të Suning do të duhet të largohen, përpara se të bëjnë emërimet e reja. Presidenti nuk është vendosur ende. Shpirti sportiv i klubit duhet të konfirmohet ( Marotta të paktën fillimisht do të ketë të gjitha delegimet e klubit ), siç ka bërë tashmë fondi amerikan me Caen-in ku mbante vetëm menaxhimin administrativ të klubit.

Ndryshe nga sa u bë në Francë, nuk do të ketë masa drastike për uljen e kostove, megjithëse disa parametra sigurisht që do të merren parasysh dhe do të tentohen të përmirësohen llogaritë me kalimin e kohës.

Tregu i transferimeve do të pësojë një ngadalësim prej rreth njëzet ditësh përpara se të rifillojë duke ndjekur rrugën e ndjekur tashmë muajt e fundit nga Marotta dhe Ausilio. Ekuilibri midis hyrjeve dhe daljeve, prandaj, siç ndodhi në seancat e fundit, do të duhet të jetë zero ose më mirë akoma, pozitiv, por ky nuk ka qenë problem deri tani pasi ekipi është përmirësuar vazhdimisht.

E ardhmja e Inter sapo ka filluar, ajo që mungon është akti formal i një komunikate për shtyp që të gjithë presin dhe që do të mbërrijë shumë shpejt.

Kush është Oaktree?

Pasi Steven Zhang nuk arriti të shlyente kredinë e marrë në 2021, Oaktree u bë pronari i ri i Interit. Fondi kalifornian, megjithëse gëzon autonomi të gjerë, është megjithatë pjesë e një fondi tjetër të madh kanadez, Brookfield.

Siç raportohet nga 'Calcio e Finanza', në vitin 2019 fondi me bazë në Toronto bleu 62% të Oaktree për t'u ofruar "investitorëve një nga ofertat më të plota të produkteve alternative të investimeve".

Sipas marrëveshjes së nënshkruar, Brookfield duhet të zotërojë 100% të aksioneve të Oaktree deri në vitin 2029. Rritja që nga 1 marsi kishte arritur në 72%, me investime për blerjen e aksioneve që arrijnë në rreth 4.7 miliardë dollarë.

“Ndërsa ne bashkëpunojmë për të shfrytëzuar pikat e forta të njëri-tjetrit, Oaktree operon si një kompani e pavarur brenda familjes Brookfield, me ofertat e veta të produkteve dhe ekipet e investimeve, marketingut dhe mbështetjes”, thuhet në faqen e saj, duke afirmuar autonominë e gjerë amerikane të kompanisë.

Brookfield Asset Management është një nga menaxherët kryesorë alternativë të aseteve në botë me mbi 900 miliardë dollarë në asete nën menaxhim në pasuri të paluajtshme, infrastrukturë, energji të rinovueshme, kapital privat dhe kredi; në veçanti ai investon përmes katër filialeve (Brookfield Property Partners, Brookfield Infrastructure Partners, Brookfield Reneuable Partners dhe Brookfield Business Partners).

Midis aksionerëve kryesorë të Brookfield ka edhe investitorë institucionalë, si Banka Mbretërore e Kanadasë.

Epoka Zhang

Steven Zhang, ish-kreu i Inter

Pas tetë vitesh, dinastia "Zhang" merr fund te Interi. Pasi nuk shlyen borxhin prej 380 milionë eurosh, Suning nga pasditja e djeshme nuk janë më pronarët e Inter. Në këto sezone, familja Zhang fitoi te Inter 7 trofe (2 tituj në Serie A, 3 Superkupa dhe 2 Kupa Italie). Gjithashtu Inter luajti në një finale të Champions League dhe në një të Europa League.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Murale në doganë/ Rrëfimi i Marias, artistes polake që po ‘vesh’ me lule Kapshticën

Murale në doganë/ Rrëfimi i Marias, artistes polake që po ‘vesh’ me lule Kapshticën