Irani i Lirë 2021, Mike Pompeo: Të mbështesim popullin iranian ndërsa lufton për një vend më të lirë dhe më demokratik

Mike Pompeo

Në maj, një raport nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres solli një vëmendje të re mbi situatën e rëndë të të drejtave të njeriut në Iran. Raporti i referohej mungesës së përgjegjësisë për goditjen e ashpër ndaj protestave paqësore në nëntor 2019 si “kryesore” të çështjes dhe vuri në dukje se “protestuesit, mbrojtësit e të drejtave të njeriut, avokatët dhe aktorët e shoqërisë civile vazhdojnë të jenë subjekt i frikësimit, ndalimit arbitrar dhe ndjekjes penale, përfshirë dënimin me vdekje. ”

Së fundi në mbështetje për një Iran më të lirë janë vënë shumë shtete.  Mike Pompeo, Sekretari amerikan i Shtetit përmes një reagimi në rrjete sociale shkruan se duhet ta mbështesim popullin iranian ndërsa luftojnë për një vend më të lirë dhe demokratik.

“Ne duhet të mbështesim popullin iranian ndërsa lufton për një Iran më të lirë dhe më demokratik. Ka kaq shumë punë që mund të bëjë shoqëria civile amerikane për të çuar përpara këtë qëllim, dhe Komuniteti Iraniano -Amerikan i NY është i angazhuar në mënyrë aktive në atë punë - vazhdoni luftën”, shkruan Pompeo.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi: Amerika pikas bombën rreth Foltores