Ish-deputeti Ligor Karamelo për Report Tv: Çështja çame nuk ekziston! Meta po bllokon çështjen e detit për interesat e tij personale

Për ish-deputetin Ligor Karamelo, pjesë e minoritetit grek, vizita e ministrit të Jashtëm grek në Shqipëri Nikos Dendias ishte e suksesshme. I ftuar në emisionin ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, Karamelo u pyet ne lidhje me ngritjen e çështjes çame nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, për të cilën tha se ishte një veprim i pamatur nga ana e ministres. Sipas Karamelos, çështja çame nuk ekziston në të vërtetë dhe se përdoret për qëllime elektorale apo për të mbajtur gjallë nacionalizmat.

‘Vizita e ministrit të jashtëm grek mund të konsiderohet e suksesshme. U diskutua dhe u ra dakord për një sërë problemesh të rëndësishme.  Mënyra sesi u trajtua ky problem në mënyrë të papritur ishte një episod jo i këndshëm. Ajo jo vetëm që shkaktoi reagim dhe rihapi një problem që konsiderohet i mbyllur nga pala greke. U detyrua të kalojë në deklarata ekstreme sa i përket çështjesh. E quaj të pamatur veprimin e ministres. Rezultoi se në bisedime të ish-ministrit është rënë dakord në disa probleme. Nuk do jetë pengesë ne procesit integruese të vendit tonë. Ishte një trajtim folklorik, emocional ndoshta elektoral. Ishte i gabuar të trajtohej në atë moment.

Tashmë është bërë e qartë në këto 32 vite, se ky problem ka pasur ulje ngritjet e tija. Ka shërbyer si një problem i jashtëm për qëllimet elektorale të partive. Si një problem siç e kanë mbi kokë në marrëdhëniet shumë të mira që mund të kemi me Greqinë dhe për të mbajtura gjallë retorikat nacionaliste. Nga ana e Greqisë është sqaruar se ky problem nuk ekziston, si i tillë të merremi përsëri me këtë problem do të jetë kohë e humbur dhe pengesë për të parë nga e ardhmja.’- tha Karamelo.

I ndalur në çështjen e detit, Karamelo tha se dosja nuk është gatit, pasi presidenti Ilir Meta për egon e tij personale nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur.

‘Unë gjykoj se çështja e marrëveshjes së detit, është e vërtetuar se ishte një lojë politike e nxitur nga faktorë të tjerë. Ishte një marrëveshje që mori miratimin e të dyja palëve. Mendoj se ajo do të kishte gjetur zbatim. Mënyra si u interpretuar në GJK kishte problem, por sipas mendimit të specialistëve ajo nuk kishte problemi. Pati karakter vetëm për rritur frymën nacionaliste. Si e tillë aty fshiheshin edhe interesa të vendeve të tjera. Gjykoj se miratimi dhe rënia dakord nga ana e kryeministrit bashkë me kryeministrin grek për ta çuar çështje në Hagë, ishte një hap pozitiv. Kjo ishte pozitive për të mbyllur këtë Odise kaq të gjatë. Nga ato që dëgjuam se dosja nuk është e gatshme për arsye se presidenti e ka penguar këtë dhe nuk i ka dhënë kryeministrit autorizimin për ta përgatitur, mendoj se kemi të bëjmë me egon personale të presidentit, me probleme të ngushta, të cilat për fat të keq në vend që të eliminohen ato duhet të marrin fund një herë e mirë. Nuk mund të komentojnë të tjerët që presidenti mban peng marrëveshjen e detit, pasi kryeministri mund të marrë tagrin e suksesit të kësaj marrëveshje. Janë çështje që nuk zgjidhin problemin.’- tha Karamelo.

Për të çuar çështjen e ndarjes së detit, Greqia dhe Shqipëria do të presin ikjen e Presidentit ilir Meta. Deklaratën e bëri në një intervistë për mediat greke ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, pak ditë pas vizitës së tij në Tiranë. Dendias ka folur për Radion ‘SKAI 100.3 FM’. Kryediplomati grek është shprehur se Meta ende nuk ka dhënë autorizim për këtë çështje.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kujtimi...: 31/05/2022 11:32

  Nje lekakulizem,(bythlepires) Shqiptare qe si ne cdo rast per nje kocke te japin bythen. Presidenti qe justifikohet, Dhe ky ish deputeti yne qe i kemi besuar ne vite.. Turp per kete te paftyre...

  Përgjigju
 • Karamele ose Harram e lloz: 28/05/2022 08:11

  Ligor Karamelja grek?si ne emer dhe mbiemer nga atesia del shqiptar ,vllah.Edhe kjo,eperkthyer ne pellazgjisht i thone Vella.Me greqishten nuk i lidh asgje.Mamin se nga e Ka nuk e di.Duhet ti mesoj emrin,por Nese e Ka greket,eshte mbarsur me nje shqiptar ,apo Vella shqiptari qe Ka marre atesine.Sa per ceshtjet Came,do apo nuk do dajua i "Harram e lloz",Ajo nuk mund te mohohet.Do vetem vullnet nga qeveria dhe organizzata politiko juridike legale "cameria"per ta ndjekue sejcila ne Hage.

  Përgjigju
 • Iris: 28/05/2022 01:44

  Ligoraaaqq!! Mire ceshtja came nuk ekziston per ty dhe padronin tend,po t'i si egziston mbi Toke? Nese ti e quan //trajtim folklorik,emocional,elektoral,te gabuar//,atehere si mund t'a quajme emerimin e njeres prej rrugeve ne Athine //VORIO EPIR//? A mund te quhet e mbyllur ceshtja e Vorio Epirit,ashtu si ajo came? Te them te drejten sa here qe greket i quajne vizitat ne Shqiperi si /shume te suksesshme/,nuk e di por me vjen nder mend personazhi Uriah Heep i Dickensit.

  Përgjigju
 • Koqevaresi: 27/05/2022 21:03

  Nuk donte ishte keq qe kosovaret te dergoheshin ne Anadoll dhe greket ne Greqi dhe do zgjidheshin edhe problemet e fundit ne Ballkan.

  Përgjigju
  • Pep: 27/05/2022 23:08

   Ashtu e duan ato kafshe te turqizuara dhe te prapambetura. Greket pastaj dihet, copa mishi te mbushur me lesh.

  • Anastasi: 27/05/2022 22:11

   Ik er callme anadollake. Greket jane ato qe i ke per ne adadoll se turq jane. Sa per Kosovaret, i rrufsh b*then. Dardanet kishin demokraci kur greket nuk queshin ende greker dhe kur nuk e dinin se cfare do te thoshte fjala. Jo se e dine ose e kane te qarte edhe sot. Komb i semure nga mendja. Te cakerdisur ne tru ku pushtuesi behet hero dhe humbesi quhet fitues. Te fala te dergon Anastasi. Llafet ne gerrqi jane se po i afrohet fundit se nuk beri ate qe iu ngarkua.

 • Diana: 27/05/2022 20:01

  O ti greku karo,,,,ceshtjes came ekziston,, , ,,dhe nuk ka per te patur mareveshje per detin me ju , ,,dhe I bejme thirrje TURQISE ti zhduke me raketa keta ndyresira greke....

  Përgjigju
  • Arbërori: 27/05/2022 20:35

   Ju jeni duke e mbajtur grekun Rama me votas e juaja !

 • Bando: 27/05/2022 18:39

  O Kar-amelos, o gerrkonje vyshkur. Qysh nuk egzistonka ceshtja Came mre jahu? Ca po thua tine re pjeshke anadolli? Qe gerrqia nuk dergoi forcat ajrore te saj kundra pleqve dhe plakave te Camerise dhe nuk qelloi mbi te paarmatosur? Cer thua bre pjeshke anarolli, qe kokat e femijeve 2 vjec qe u keputen si bashkepunetore, nuk ishin te verteta? Po partia naziste greke, qe pasardhesit e antareve te saj jane sot edhe kesaj dite deputete ne gerrqi, mos valle humben edhe ato shume te drejta si Camet? Cer thua mer pjeshke se ato Came qe u shperngulen forcerisht nga trojet e tyre ametare nuk perben spastrim etnik e gjenocid? I ke marre ilacet per sot ore derrkuc apo te mbyshen gryken gerrqit e mallkuar me lefta? Do ngopesh me to.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Të dhënat e INSTAT/ Normën më të lartë të papunësisë e kanë Lezha dhe Durrësi! Më e ulëta në Kukës dhe Gjirokastër