Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla kërkesë SHBA-së: Më hiqni nga lista e zezë

Një vit nga refuzimi i vizës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të dhe familjen e tij ish kryeprokurori Adriatik Llalla kontrakton kompani lobimi në  SHBA dhe kërkon heqjen e këtij sanksioni. Vetë kompania lobuese Sher Tremonte LLP ka bërë publike në internet kontratën të cilën tashmë e ka regjistruar pranë departamentit të shtetit. Kontrata mban datën e regjistrimit 15 shkurt 2019 dhe objekt të saj ka në pikën 12 të saj anulimin e vendimit të departamentit të shtetit i cili më 14 shkurt 2018 shpalli të padëshiruar në Amerikë, Llallën dhe familjen e tij. Kjo kontratë nuk mban një çmim të paguar nga ish numri një i akuzës në Shqipëri, ndërsa Sher Termonte deklaron se ka një pagesë prej 5 mijë dollarë të bërë nga kompania me seli në Uashington Lita Brothers.

Ndërsa në pikën 7 të kësaj kontrate klienti për të cilën është vënë në lëvizje Sher Tremonte LLP është regjistruar emri i ish kryeprokurorit Llalla me adresë Rruga Gramoz Pashko 19 Tiranë. ReportTv kontaktoi me ish kryeprokurorin Llalla në lidhje me këtë lobin, ndërsa pranoi ekzistencën e kësaj kontrate Llalla tha se në këtë moment nuk ka asnjë koment për mediat. Lobistët sipas këtij dokumenti rezultojnë se janë Michael Tremonte dhe shtetasi Michael Gibaldi dhe pritet që të përfaqësojnë interesat e ish kryeprokurorit në këtë proces.

Sher Tremonte rezulton se është një kompani lobimi me seli në New Yourk dhe drejtohet nga avokati Michael Tremonte. Llalla ndërkohë është në hetim nga krimet e rënda për pasurinë e tij një pjesë e të cilës është vënë në sekuestro preventive ndërsa më herët ai u largua nga sistemi duke hequr dorë nga statusi i magjistrati çka solli që ndaj tij mos aplikohet vetting.

Kërkesa e Adriatrik Llallës

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maga: 23/03/2019 20:00

  Ti pretendon qe ambasadori Amerikan te perdori rruge diplomatike kur te afrohet ty.Nuk me thua c'fare rruge diplomatike perdore kur ju afrove ambasades gjermane dhe kerkove mbrojtje duke pretenduar qe jeta jote dhe familjes tende eshte ne rrezik, pa njoftuar autoritet shqipetare. Ti vajte ne gjermani vetem per nje jete me te mire, per vete dhe familjen tende, kjo eshte e gjitha. Ti je genjeshtar, anti-amerikan. It will be a disaster if the germans grant you residence, which most likely they will do, as "allies" that me are, as always.Hey Fejziu pyete ambasadorin gjerman nese ai do te vije per nje interviste ne studion tende. Ai do vrapoje drejt ne Gjermani , dhe nuk do kthehet me kurre ne Shqiperi, faktikisht ato do e mbyllin ambasaden aty. Nato is obsolete, man.Me ato para qe ke deposituar ne bankat gjermane do jetosh per nje kohe , po pastaj.

  Përgjigju
 • maga: 23/03/2019 07:16

  Edhe nje here tjeter, hyrja ne SHBA nuk eshte nje e drejte qe tu hoq ty, eshte nje privilegj qe duhet ta fitosh. E pashe intervisten tende me kurven Fejziu, dhe intervisten e Lu .Ti akoma je I infectuar nga ideollogjia komuniste, kur permend "shantazhe", "presione" nga ambasadori amerikan.Keto terma jane "absolutisht te pa pranueshme" nga DASH.Keto terma I perdorte Enver Hoxha kunder imperializmit amerikan.Nobody "blackmailed" or "threatened" you ,especially a US Ambassador. Ti genjen, je si puna e mutit qe te ngjitet pas kepuces dhe nuk te hiqet.Curse to the germans that gave residence to you. Shame on them, as allies that we are ,they did it.

  Përgjigju
 • MAGA: 12/03/2019 09:52

  O felliqesire fshatare nga gramshi,Lou te dha zgjidhjen me te aresyeshme dhe te thjesht, vetem jo hyrje ne USA, qe nenkupeton ti mund te rrije ne shqiperi I gezoje ato para aty dhe asnje njeri nuk do te ngacmonte. Po te ishe I zgjuar do ta kishe kuptuar por si idiot fshatar qe je u perpoqe te "bypass" duke shkuar ne gjermani. Vajte per lesh dhe dole I qethur. You can run but you can't hide idiot.Resistenca eshte e kote pa vlere. Don't even think about that.Dhe kafsho gjuhen dhe mos fol me tha keshtu me tha ashtu, ai eshte zot atje, duhet ti thuash sir.Lobimi nepermjet nje firme me avokate qe kane qene agjente te bashkimit sovjetik eshte e kote , pa vlere idiot, ishe dhe kryeprokuror i republikes. MAGA

  Përgjigju
 • emigrantiusa: 10/03/2019 23:47

  o felliqesire e kombit shqipetar, I ke ditet te numuruara, do I paguash te gjitha, more funderrine kryepokuror, zagar I Sali Berishes dhe Ilir Metes

  Përgjigju
 • emigrantiusa: 10/03/2019 23:40

  As mos endo se do ja hedhesh Uncle Sam, dmth USA , or zagar I ndyre nga Gramshi, zagar I Sali Berishes dhe Ilir Metes. E di ti cdo te thote te jesh Kryepokuror I Pergjithshem, more mascara,son of the gun. Ke per ti paguar te gjitha ne burg. Po I pini gjakun popullit shqipetar te pafajshem more ndyresire. Te kam pare ne tv hyn e del nga zyra te hapin dhe mbyllin deret rojet, dukesh I rendesishem, more qelbesire. Mallkimi I popullit per drejtesi do te ndjeki ku do qe te jesh oh jesus. Harroje lobimin me KGB, ndyresire e kombit shqipetar

  Përgjigju
 • Populli: 09/03/2019 17:13

  Pse akoma nuk eshte arrestuar ky palaco

  Përgjigju
 • lapraksi: 09/03/2019 08:56

  Adriatik DHalla ty do ta heqin vizen vetem po deshmove per te gjitha pislliqet qe ke bere si kryeprokuror. Qe nga likja ke gerdeci etj... pra do japesh dicka qe te marresh dicka. Por ruaju nga Likja dhe Doktori se po fillove te flaesh te ndodh ndonje aksident.

  Përgjigju
 • Qobani: 09/03/2019 01:54

  Evlad ruani BERIQETIN keni bollë aegumente se si vret BUKA njisoj si ai i cili e jep me hile si ai që e han me hile,nuk asht von VEHDOSOHUNI

  Përgjigju
 • Berti: 08/03/2019 23:16

  Po paguan per lobim me parate e krimit. Kush e beson se fatura eshte 5 muhe dollare? A ka prokurori ky vend qe ti hedhi prangat ketij krimineli te pashkolle? Sa do zgjatin ende hetimet per ta nxjerre ne gjuq? E hapi lojen e lobimit dhe per ge gjithe maskarenjte krimit te politikes shqiptare. Per njerez te ketille duhet te lindi ndonje Avni Rustem.

  Përgjigju
 • Emigranti: 08/03/2019 22:50

  America do të të heqi dhe brekët ty o bandit, po prit prit ske parë gjë AKOMA , dhe nuk e kuptuar se kush është AMERICA

  Përgjigju
 • Gramshjoti: 08/03/2019 21:32

  TI JE PER GUANTANAMO O KRIMINEL INJORANT QE MBUSHE PROKURORIN ME INJORANTE SEKUESTRO PRONAVE TE VJEDHURA

  Përgjigju
 • pjeter: 08/03/2019 20:57

  Po si te te japin vize ty o mavri? nen hunden tende u bene maskaralleqet e dynjase.Ti arrite deri aty sa kerkove tia fusje edhe amerikaneve, duke cuar ne menyre mashtruese gruan per te lindur ne SHBA, sepse e dine gjithe bota qe femija automatikisht merr shtetesine amerikane, e tani kerkon te te heqin nga lista e zeze?

  Përgjigju
 • Ardjan: 08/03/2019 20:30

  Po ik o tik ik! Të lobosh në amerik o vlla duhen miljona dollar rri urtë në taksiratin qē te zuri! Pse ore me "rrogën"që të dha sala e likja to loboç mo!!!

  Përgjigju
 • Honglateei: 08/03/2019 19:21

  Ketij jo vizen üor lotarin ne fyt e ti hiqet karrigia

  Përgjigju
 • Beni: 08/03/2019 19:20

  Aty fli se do ta heqin

  Përgjigju
 • Shqiptar: 08/03/2019 17:49

  Vizen e zeze, Amerikanet nuk ta heqin. Je kellire e korruptuar qe te pret burgu

  Përgjigju
 • Tiku Kokllastiku: 08/03/2019 17:25

  O Tiku bythllastku akoma gjell qenke mo. Ska, nga lista e zeze nuk hiqesh se je zagari i Like Koktulit

  Përgjigju
 • Koli: 08/03/2019 17:23

  Paska ngelur pa pune qyqari, dashka dhe azil ne USA mos u merzit se shume shpejt do ekstradohesh ne Shqiperi

  Përgjigju
 • Naimi: 08/03/2019 17:00

  Hiqjani edhe Gjin Gjonit

  Përgjigju
 • Vlorë: 08/03/2019 15:47

  Po ctë të heqin ty o legen, ti i ke hequr vetë vijë të zezë vetes, familje dhe baba i degjeneruar.

  Përgjigju
  • Tefs: 09/03/2019 13:59

   Nga plepat ka dale ky hajdut dhe kriminel Bravo USA

  • O Vlorë: 08/03/2019 21:38

   Pse e shan Babain, sta ka q. mamin. Ska gje, gjej nje Baba tjeter me te mire

  • Ilir: 08/03/2019 21:35

   Na vuri ne LUSHNJE NJE CILILIMI 30 KG POR KRIMINEL NEPERKE HAJDUT ME VILE NE DIVJAKE PER VITE QE ERDHI NE LYSINE

 • Sondazhi i ditës:

  Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, sërish Raphinha shënon në Champions League! Dortmund 0-0 Atl. Madrid (VIDEO)

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, sërish Raphinha shënon në Champions League! Dortmund 0-0 Atl. Madrid (VIDEO)