Ish-truproja i Fatos Nanos ka disa pyetje për Ilir Metën?! Çfarë i premtove Berishës kur të liroi SHIK-u i Gazidedes! Do të nxjerr telefonatat

Ish-truproja i Fatos Nanos ka disa pyetje për Ilir Metën?! Çfarë i premtove Berishës kur të liroi SHIK-u i Gazidedes! Do të nxjerr telefonatat

Tori Agolli dhe Ilir Meta

Që prej ditës kur në media u shpërnda lajmi për një shkresë që Autoriteti i Dosjeve i dërgonte Kuvendit të Shqipërisë, ku theksonte se ish-presidenti Ilir Meta figuron në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, detaje të rëndësishme kanë dalë herë pas herë edhe nga personazhe të tjerë që kanë pasur një rol në këto 30 vite.

Së fundmi ka qenë ish-badigardi i ish-kryeministrit Fatos Nano, Viktor Agollit i kujton kreut të Lirisë datën 22 tetor 1992, ku sipas ish-badigardit të Nanos, Ilir Meta i ka premtuar diçka Berishës që më pas u lirua nga SHIK- i Gazidedes, pasi u arrestua dhe u mbajt 2 ditë në burg në Berat, si organizator i protestës së armatosur të Uzina Ushtarake në Poliçan.

Agolli thotë se Meta ka marrë direktiva për të shkatërruar Partinë Socialiste asokohe si bashkëpunëtorë i sigurimit. Madje ai kërcënon se ka për të nxjerrë biseda sekrete të Metës me Berishën.

Kujtojmë se Report Tv siguroi  dokumentin ekskluziv të Autoritetit të Dosjeve që zbulon se Ilir Meta është politikani i lartë i Shtetit që përmendet në dosjen e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit. Në dokumentin e ekskluziv të Autoritetit të Dosjeve të siguruar nga Report Tv thuhet se ish-presidenti Meta rezulton bashkëpunëtor i Sigurimit të shtetit dhe nëse verifikimi i Metës do të bëhej sot certifikata e pastërtisë së tij do të ishte ndryshe. Autoriteti i Dosjeve i kërkon Kuvendit të Shqipërisë që të verifikohen politikanët që dolën në të pastër në Komisionet në vitet '90. Autoriteti i Dosjeve, me qëllim që situata të tilla të mos përsëriten më, kërkojnë miratimin e propozimit për disa ndryshime në Kodin Zgjedhor të Shqipërisë.

Personi i cili dyshohet se është spiunuar nga ish-Presidenti, ish-Kryeministri dhe ish kryetari i Kuvendit të Shqipërisë në Sigurimin e Shtetit në komunizëm është Filip Talo. Report Tv mësoi gjithashtu se ai ka qenë shok në fakultet me Ilir Metën.  Sipas një denoncimi të mbërritur në Autoritetin e Dosjeve Filip Talo është spiunuar nga I. M për një tentativë për arratisje në kohën e komunizmit. Ndërkohë, ish-presidenti e mohon të jetë ai personi që përmendet në shkresën e Autoritetit të Dosjeve, me pretendimin se ka disa persona me emrin Ilir Meta. 

Megjithatë, Report Tv disponon gjithashtu dokumente që vërtetojnë se ish presidenti Ilir Meta ka përdorur dy mbiemra për të fshehur të shkuarën e tij në ish Sigurimin e Shtetit.

Postimi i Tori Agollit

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gjergj: 08/08/2022 09:27

  Nganjèherè duket si diçka "e mirè", fjalitè e folura nga dikush, kèshtu si edhe nè rastin nè fjalè. Tore, ish truproja i kujt? Aha i arrixhiut Fatos Nano qè jeton si mbret nè Vjenè, natyrisht me financat e fituara me DJERSÈN E BALLIT. Ish truprojat e Nanos nè atè kohè, i mban nè kujtesè çdokush nè kryeqytet. Jo jo, nuk tè nevojitet "ndihma" e tyre pèr asgjè. Personalisht uroj qè kriminelè si Meta apo Berisha, tè marrin pèrgjigje nga sistemi i reformuar i drejtèsisè. Kjo, do ndihmonte Shqipèrinè tonè dhe shqiptarèt. Toret dhe Bilalèt e Nano arrixhiut, janè po aq tuxharè dhe sekserè saç ishte shefi i tyre. Nèse Torja ka diçka pèr tè deklaruar, le tè shkojè si dèshmitar tek prokuroria. Kjo, kèshtu me intriga, nuk i hyn nè punè askujt.!!!

  Përgjigju
 • GAZMEND: 08/08/2022 01:34

  Tori! Ne te shkuaren ke mbrojtur vetem 1 person: Fatos. Tani është koha të mbroni 3 milionë! Vendi juaj ka nevojë për ju!

  Përgjigju
  • Tè morsha tè ligat: 08/08/2022 12:19

   @GAZMEND. Jo çdo gjè qè shkèlqen, èshtè flori. Kush pret diçka tè mirè nga supaxhinjtè e Nanos, nè supè do pèrfundojè. Nuk kanè qenè bashkèpunètorèt e Kadaresè kèta, jo. Janè qentè e oborrit tè Nano pijanecit dhe bixhozxhiut.

 • Miri bulcari: 08/08/2022 01:17

  K,,,,, qe te koka gjer te kembet ky tori nga kacorrri

  Përgjigju
  • Anonim: 08/08/2022 09:43

   PO TI HAJDAR SHPELLAR KE ARDH NE TR PER TE PERMISUAR FJALORIN SE E FELLIQET TIRANEN DISA SI JU QE JU SOLLI KOPILI SERB I VICIDOLIT.

 • Billlua: 08/08/2022 01:05

  Ju hipte bilali ne makinen e tij e ju befte xhiro me skaf

  Përgjigju
 • shqipo: 08/08/2022 00:10

  Spiune, kriminela, krijesa te ndyra kane thene dhe thone per Hamza kastriotin, Ali Pashen, Haxhi Qamilin, Ahmet Zogun, Enver Hoxhen, Ramiz Aline, Azem Hajdarin, Sali Berishen, Fatos Nanon, Ilir Meten, Edi Ramen, Bajram Begen e kush te vije pas. Por as gjyqe, as letra, as filma nuk ka, por gojdhena, proza e poezi si ajo e shufrave te Skenderbeut, kalase Rozafa qe loton dhe sot, Gjergj Elez Alise qe konkuron me Pat Glendonin per force etj, si dhe prodhimet e tknologjise se kohes qe ushqehen keto vite nga emigrimi Shqipetareve, vrasjet midis vedit,dhe nuk I vene rendesi varferise se tyre, injorances, primitivitetit ku kontribojme te gjithe. ashtu sic po kontribon sot bodiguardi.

  Përgjigju
  • Tahir tarfyci: 08/08/2022 10:29

   Mir e ke ti mor shqipo po ne ne fakt kemi treguar qe kushdo qe te vij ne pushtet do ja vem damken. Po megjithate sa deme i kan ber shqiperis dyshja e. ** famshme**sja kan ber te gjith armiqt bashk qysh nga koha e formimit te shtetit. Edhe prandaj ka pllakosur varferia ketu. Ska cfar ti bej jo Rama po edhe sikur te ngrihet edhe vete skenderbeu.

 • sabri: 07/08/2022 21:05

  sa me shpejt dhe sa me shume

  Përgjigju
 • joni: 07/08/2022 20:34

  po bilali eshte nje i droguar e i degjeneruar. nuk kuptoj dot sesi nje media serioze e merr seriozisht

  Përgjigju
  • Miri: 08/08/2022 01:02

   Po cke me bilalin mor p,,,, qe e ngacmon apo te q,,, gruan

 • UKU MOMLIT: 07/08/2022 19:57

  Pupupupu çpo na degjojne veshet......qe PPSH paska qene nje organizate terroriste dhe per te vazhduar mbajtjen e pushtetit polli PDSALIBERISHA,nderroj emrin nga PPSH ne PS,leshoj dhe partiçka spitullaqe dhe ju leshua krimit,korrupsionit,vrasjeve,megavjedhje e megagrabitjeve te pasurise tundeshme e patundeshme,varferimit masiv absolut te shumices shqiptare dhe pasurimit te zorrthareve partiake,zyrtar e pushtetar dhe arritem ne kete derexhe ku jemi. Per ti dhene pak humor situates aktuale,po perditsoj thenien noliane:Mbahu Nënë mos ki frikë/Se ke DJEMTË ne Amerike.

  Përgjigju
 • Jaho: 07/08/2022 19:40

  Edhe ti birbo je qe shantazhon e nuk i ke zbukuar kaq vite. Cfare ke qe nguron, cfare pret? Apo ndonje oferte nga Meta?

  Përgjigju
  • Askushi: 08/08/2022 09:45

   ASNJEHER NUK KAN MUNDUR SE JU VENTE SHPELLARI ME MYFTAR LUMNESHIN I VRISTE SHKO NGA VICIDOLI E PYET DHE SHKO NE TROPOJ .

  • @Jaho: 07/08/2022 20:41

   Tori eshte dru gjithe diten me alkool e droge. Gazetaret duhet te jene serioze kur japin info ne menyre qe te dale e verteta e Ilir Rexhep Metes si bashkepuntor o sigurimit. Tani Torin do e gjeni ne ndonje pusete dhe do thone per konflikt banal.

 • Katastrofe: 07/08/2022 19:33

  Injorant qe sdi te shkruash e as te artikulosh. Po ke pergjime nxirri e mos na bej kot gam gam se te njohim sa i zgjuar je. Ti je polic kufiri dhe si rregull ste lejohet te merresh me politike por mjere policia thuaj qe ka nje te pa afte si puna jote. Po ke gje do i nxirrje se do merrje direkt graden e rradhes por lesht e currit ke ti dhe genta sula.

  Përgjigju
  • Cubel breca: 08/08/2022 10:40

   Po mir more ti katastrofa se gje tjeter skemi par nga keta qener,por sekretet e tyre I dim ne qe ja futim kodra pas bregut apo ata qe kan henger me ta?????????? Them se ai qe flet ne mos shum do te di dicka. Te shohim cdo na nxjerr. E megjithate kot se dyshen e famshme 30 vjecare ketu do ta kemi,mbas nje muaji fillon konkursi kush ben zjarrin me te madh dhe kush e hedh me larg flakadanin. Ju uroj suksese ne garen e radhes.

  • Dikush: 08/08/2022 09:46

   GJERAT NXIRREN NE KOHEN E DUHUR DHE NE MOMENTIN E DUHUR JO KUR DO TI .

  • Ali gerv3shi: 08/08/2022 01:00

   Po cke me bilalin mor legen pa uje

  • goni: 07/08/2022 20:44

   po re po eshte polic e se rrun per ty as per kend

 • Sondazhi i ditës:

  Cila është ndarja e duhur administrativo-territoriale për vendin?×

Lajmi i fundit

Einxhel Shkira nuk ‘vë gjumë në sy’ për shkak të DJ Dagz! Zbulon çfarë i ka ndodhur partnerit të saj

Einxhel Shkira nuk ‘vë gjumë në sy’ për shkak të DJ Dagz! Zbulon çfarë i ka ndodhur partnerit të saj