Italia e rekordeve pret rivalin mes Ukrainës e Austrisë, Xherdan Shaqiri golashënuesi më i mirë i Zvicrës në një turne madhor

Italia bëri një fazë perfekte të grupeve në Euro 2020. Me fitoren e djeshme 1-0 ndaj Uellsit të kaltërit e mbyllën me 9 pikë të plota grupin A me 7 gola të shënuar dhe asnjë të pësuar. Siç thotë edhe trajneri Mancini më mirë se kaq kjo skuadër nuk mund të bënte. Një ekip që forcën më të madhe e ka tek grupi e jo tek individët dhe që di të fitojë edhe kur në formacion ndryshohen jo pak por 8 lojtarë. Italia është kualifikuar si e para e grupit A dhe pret rivalin e fazës së 1/8 që del sot nga ndeshja e grupit C Ukrainë-Austri. Nëse fiton Ukraina apo ndeshja del barazim Italia përballet me skuadrën e drejtuar nga Shevchenko. Nëse fiton Austria të kaltërit të shtunën në mbrëmje në “Wembley” do të përballen me skuadrën austriake. Italia e Roberto Mancinit arriti rekordin e 30 ndeshjeve radhazi pa humbje që mbahej nga Vittorio Pozzo mes viteve 1935-1939. Mes Botërorëve dhe Evropianëve kjo është hera e katërt që Italia i fiton të treja ndeshjet e grupit. Statistikat janë të jashtëzakonshme për këtë ekip ku përveç 30 ndeshjeve pa humbje shënon edhe 11 ndeshje pa pësuar gol ku ka shënuar 32 të tillë. Uellsi po ashtu u kualifikua për në 1/8 ku do të përballet me të dytën e grupit B.

Zvicra e mposhti 3-1 Turqinë dje në Baku dhe me 4 pikë ka shanse të mëdha të kualifikohet si një nga të tretat më të mira. Helvetët fituan nën shenjën e Xherdan Shaqirit që dje realizoi dy gola shumë të bukur. Kosovari bëhet golashënuesi më i mirë i Zvicrës në fazat finale të Botërorëve apo Europianëve me 7 gola ndërsa numëron edhe 16 ndeshje të luajtura.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Veliaj ironizon Këlliçin dhe kujton premtimet e Bashës: Tirana s'ka parë hajër as nga tramet imagjinarë, as nga këto historitë e shportave falas në fushatë

Veliaj ironizon Këlliçin dhe kujton premtimet e Bashës: Tirana s'ka parë hajër as nga tramet imagjinarë, as nga këto historitë e shportave falas në fushatë