Iu rrit rroga me 50 mijë lekë, mjekët specialistë: Ndihemi më të motivuar në punë

TIRANË- Që prej muaji prill, mjekët specialist marrin 50 mijë lekë më shumë. Kjo, sipas mjekëve është një vlerësim dhe një mënyrë për t’u ndierë të motivuar në punë, në një kohë kur shumë mjekë zgjedhin që të lënë vendin, më së shumti drejt Gjermanisë.

“Si një mjeke specialist, ndihem e nderuar që të punoj në një spital në kushte optimale dhe me një pagë që vlerëson profesionin tonë".

"Rritja e pagave është një lajm i mirë sidomos për specialistët e rinj që nisin rrugëtimin e tyre me një mundësi më shumë".

"Tashmë kemi mundësi që të ofrojmë shërbimin tonë, jo vetëm në kushte bashkëkohore, por që përkushtimi ynë vlerësohet me pagën e re".

"Ndihem e vlerësuar dhe e motivuar që unë të punoj këtu".

"Jemi shumë të kënaqur me ngritjen e pagës".

"Për mua është një lajm shumë i gëzueshëm rritja e pagës”, thanë disa mjekë.

Kjo masë është marrë nga qeveria me qëllim që të frenohet largimi i bluzave të bardha.  

 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • e drejta: 12/05/2023 09:49

  TE PAKTEN TANI MOS RIPNI ME POPULLIN E SHKRETE...

  Përgjigju
 • Iris: 12/05/2023 02:23

  Mjekesia eshte profesion pasioni,jo i motivuar nga rrogat e kushtet,sepse po te ishte fjala per rroga e kushte,nuk do te kishte mjeke pa kufi,mjeke qe dallin vullnetare per ne zona lufte,zona epidemish,apo ne zonat me te varfera te botes,ku ka mungesa te paimagjinueshme ne spitale,logjistike,etj.Thuhet qe /mjeku ben spitalin dhe jo spitali mjekun/.Dhe sa per te ashtuquajturin /motivim per pune nga rroga/,ju keni zgjedhur profesion te atille qe duhet te jepnin 100 % te aftesive e njohurive tuaja,pavaresisht rroges e kushteve,se behet fjale per shpetim e kurim jete njerezish,jo sherbime hoteli,nese nuk e kuptoni kete,atehere duhet te kishit zgjedhur dicka tjeter.Shqiptaret jane lodhur e nuk duan te jene ne duar te njerezve qe te shikojne nga ora e dores,bizhuterite,apo llojet e veshjes,per te te peshuar sa do te te zhvatin,apo ne ja vlen te te mbajne te spitali falas i shtetit,apo te te dergojne te X-koleg i tyre me klinike private me te cilin do te ndajne /the spoils/ e nevojtarit;nuk duan te jene as ne duar njerezish qe e kane /ujdisur/ me Y-farmacist qe /t'ju shese/ cdo ilac,cdo bandazh,etj qe supozohet te sigurohet e te jepet falas nga spitali,ose te jete i mbuluar nga sigurimet qe paguhen per shendetsine,nuk duan te jene me as ne duar infermieresh,apo sanitaresh qe te zhvatin dhe sherbimin nuk t'a bejne.

  Përgjigju
 • Sa e kishin rrogën me parë?: 11/05/2023 15:45

  Sa ishte rroga më parë? +50000 + Bakshishe+ korrupsion+punë private O sa mirë jetojmë ne

  Përgjigju
 • Kiri: 11/05/2023 13:29

  Lum ti se ne inxhinierat ne shtet na kane lene sa marrin fatorinot e autobuzit

  Përgjigju
 • Balo Bënça: 11/05/2023 13:23

  Kushte optimale!!! Ku punon ti moj zogu?

  Përgjigju
 • Partia: 11/05/2023 11:21

  Jemi shumë të kënaqur, edhe pak dhe infermierët do bëhen kirurgë. Të rrojë partia...

  Përgjigju
 • Pacienti: 11/05/2023 10:57

  Tani rritu dhe volumin e punës, mos i lër pacientët të ikin të punojnë në jashtë duhen për të mbajtur me punë këta mjekë

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Kurti publikon arsenalin e armatimit që u kap në Veri: S’ka dyshim, Serbia sponosor i terrorizmit brenda Kosovës

Kurti publikon arsenalin e armatimit që u kap në Veri: S’ka dyshim, Serbia sponosor i terrorizmit brenda Kosovës