POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Ja cila është miniera më e madhe e arit në botë

Foto ilustruese

Zyrtarizohet zbulimi i depozitimit më të madh të arit në historinë moderne, pas gjetjes së gati 380 ton ari në një minierë nga shteti kinez.

Mirëpo sasia e madhe e arit u zbulua në minierat e vendosura në rajonin Laizhou-Zhaoyuan në Kinën Lindore, ku gjenden edhe depozitat më të mëdha të arit në vend, me vlerë 22 miliardë miliard dollarë.

Bëhet e ditur se shtresa e arit në Kinën lindore është më shumë se 2.000 metra e gjatë dhe 67 metra e gjerë. Me kapacitet të plotë, miniera mund të prodhojë ar për 40 vitet e ardhshme.

Gjithashtu njoftimi u bë publik gjatë një konference për shtyp në Pekin të martën, nga grupi “Shandong Gold”.

Veçse Kina ka rezervat e pestë më të mëdha të arit në botë, pas Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Italisë dhe Francës.

a.de./Shqiptarja.com
Komento